Info z rynkuPrzemysł 4.0

DPD Estonia dostarcza paczki w Tallinie za pomocą robotów

Firma DPD Estonia wprowadziła na ulice Tallina roboty pełniące funkcję kurierów. Urządzenia zaprojektowane przez Cleveron Mobility mają zmniejszać emisje oraz redukować koszty. Roboty w branży kurierskiej stają się coraz częstszym zjawiskiem. 

Roboty w branży kurierskiej na ulicach Tallina

Firma kurierska DPD Estonia wdrożyła rozwiązanie autonomicznego pojazdu bezzałogowego firmy Cleveron Mobility do dostarczania przesyłek kurierskich na drogach publicznych. Pierwsza dostawa odbyła się w stolicy Estonii, Tallinie. W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie usługi na znacznie szerszą skalę. System będzie opierał się o roboty kurierskie, które mają częściowo zastąpić personel.

Kurierzy-roboty dostarczają paczki w promieniu 5 km, mogą poruszać się po drogach publicznych wraz z innymi uczestnikami ruchu. Autonomiczna platforma kurierska jest dostosowywana do różnych potrzeb biznesowych. Robota można dostosować do dostarczania jedzenia, paczek o różnych gabarytach oraz sprzedawania produktów.

Zobacz także: Trey. Autonomiczny wózek widłowy, który sam rozładowuje nawet 25 palet w godzinę

Remo Kirss, dyrektor generalny DPD Estonia, powiedział:

Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że jako pierwsza firma kurierska w Europie uruchomiliśmy usługę doręczania przesyłek za pomocą autonomicznego robota kurierskiego bez kierowcy w publicznej przestrzeni miejskiej.

Zobacz także: Sprzedaż robotów w czasie pandemii wzrosła prawie dwukrotnie!

Roboty przyjazne dla środowiska i niskoemisyjne

Jak podaje DPD Estonia, celem opracowania robotów było zmniejszenie emisji CO2. Autonomiczne i zasilane energią elektryczną urządzenia skutecznie redukują emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Według autorów projektu Cleveron Mobility roboty mają rozwiązać problem związany z niedoborem pracowników w branży kurierskiej i zapewnić ulgę w szybko rosnących kosztach wejściowych w sektorze dostarczania paczek.

Arno Kütt, dyrektor generalny Cleveron Mobility, powiedział:

Rynek e-commerce nadal szybko się rozwija w rozwiniętym świecie. Wymaga to coraz większego transportu, aby sprostać zapotrzebowaniu, ale wraz ze stałym spadkiem liczby kierowców widzimy, że autonomiczne rozwiązania są kluczem do zaspokojenia dostaw na ostatnim odcinku na całym świecie. Zrobotyzowani kurierzy mogą przewozić towary do kilku miejsc docelowych, tak jak konwencjonalne samochody dostawcze, ale bez konieczności korzystania z kierowcy. Cleveron Mobility zdecydowanie chce znaleźć się w gronie światowych liderów w tej dziedzinie i osiągnąć pozycję lidera rynku.

Robot dostawczy Swiss-Mile ma zoptymalizować system dostaw w mieście

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button