MorskiTransport

Aktywiści Greenpeace zablokowali tankowiec z rosyjskim paliwem

Aktywiści Greenpeace zablokowali wpłynięcie greckiego tankowca do portu w południowej Anglii z powodu ładunku rosyjskiego paliwa. Policja dokonała aresztowań.

Aktywiści Greenpeace zablokowali grecki tankowiec

Wielka Brytania i UE zakazały wstępu do swoich portów statkom pod rosyjską banderą, z pewnymi wyjątkami. Wielka Brytania zapowiedziała, że do końca roku stopniowo będzie wycofywać się z importu rosyjskiej ropy, co oznacza, że statki pod obcą banderą przewożące rosyjskie ładunki mogą na razie nadal zawijać do portów. Decyzja ta nie podoba się działaczom ekologicznym, a aktywiści Greenpeace zablokowali jeden z takich statków.

Ministrowie przesunęli zakaz importu rosyjskiej ropy do końca roku, pomimo silnego poparcia społecznego dla tego zakazu – powiedziała Georgia Whitaker, działaczka Greenpeace UK zajmująca się ropą i gazem.

Greenpeace poinformował, że 12 aktywistów zajęło w niedzielę wieczorem nabrzeże w porcie Navigator Terminals nad Tamizą w Essex, gdzie spodziewano się rozładunku pływającego pod grecką banderą tankowca Andromeda. Policja w Essex poinformowała w poniedziałek, że funkcjonariusze zostali wezwani do terminalu późnym wieczorem w niedzielę.

Czytaj też: KE ogłasza zakaz wstępu do portów UE dla rosyjskich statków

Protesty w całej Europie

W ostatnich tygodniach wiele statków przewożących rosyjskie ładunki zmieniło kurs po protestach w brytyjskich i unijnych portach. Z danych firmy Refinitiv wynika, że statek Andromeda zawinął wcześniej do rosyjskiego portu Primorsk i był prawie w pełni załadowany. W poniedziałek statek był zakotwiczony u wybrzeży Essex, a jako następny cel podróży podał Isle of Grain w pobliskim Kent.

Zarządca tankowca z siedzibą w Atenach, Tsakos Columbia Shipmanagement, nie odpowiedział na prośbę o komentarz do sprawy. Z kolei rzecznik prasowy Navigator Terminals, zapytany o protest aktywistów Greenpeace, przekazał w odpowiedzi komentarz policji w Essex.

Do tej pory osiem osób zostało aresztowanych pod zarzutem wtargnięcia na teren terminalu i współpracujemy z naszymi partnerami, aby zapewnić bezpieczeństwo wielu innym osobom. Policja nie jest przeciwko protestom, ale musimy interweniować tam, gdzie istnieje zagrożenie życia lub gdzie istnieje podejrzenie, że łamane jest prawo – napisano w oświadczeniu.

Czytaj też: Szykują się nowe sankcje UE! Obejmą rosyjski węgiel, ale nie obejmą ropy i gazu

Rosyjskie statki nie mogą tankować w portach na Morzu Śródziemnym

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button