DrogowyTransport

Europa wyprzedza USA pod względem popularności elektryków

Pomimo że Tesla zrewolucjonizowała rynek samochodów elektrycznych, obecnie to Europa znacznie wyprzedza Stany Zjednoczone pod względem popularności elektryków. Według prognoz w ciągu następnej dekady luka dotycząca udziału elektryków na danym rynku jeszcze bardziej się pogłębi. Elektryki w Europie zyskują na znaczeniu głównie z uwagi na politykę UE. 

Elektryki coraz popularniejsze w Europie

Według danych Statista Mobility Market Outlook Tesla ma największą bazę klientów właśnie w Europie. Co więcej, luka ta wraz z upływem czasu ma się powiększać.

Według analityków w 2026 roku w UE zostanie sprzedanych 4,4 mln pojazdów elektrycznych. Prognozy mówiące o sprzedaży na rynek amerykański mówią natomiast o zaledwie 1,9 mln sztuk. W przeliczeniu na 100 000 osób (na podstawie danych z 2022 roku) to odpowiednio 997 i 556 pojazdów.

Zobacz także: Motoryzacja w Polsce w ostatnich latach rośnie, w Niemczech spada

Zobacz także: Ile jest aut z LPG w Polsce? Na świecie wyprzedza nas tylko Turcja

Pomimo początkowego boomu to Europa ma wieść prym w liczbie elektryków

Pomimo że w latach 2016-2019 to Stany Zjednoczone były liderem adopcji samochodów elektrycznych, co pokazuje również powyższy wykres, w 2020 roku proporcje się odwróciły. Udział europejskiego rynku będzie rósł i to właśnie tam ma trafiać większość elektryków.

Według analityków Statista w 2022 roku przychody z pojazdów elektrycznych w Unii Europejskiej wyniosą 120 mld USD. W analogicznym okresie w USA ma być to 35 mld USD w USA. W dłuższej perspektywie luka ma ulec powiększeniu. Według oczekiwań do 2026 roku przychody w UE mają przekroczyć 300 mld USD, podczas gdy Stany Zjednoczone dopiero wtedy przekroczą próg 100 mld USD. Na taki przebieg rozwoju rynku motoryzacyjnego wpływa przede wszystkim polityka Unii Europejskiej (Więcej: UE spełniła cel klimatyczny w transporcie 10 proc. OZE w transporcie). Ponadto pomimo początkowego boomu na elektryki w Stanach Zjednoczonych, wciąż znaczna część społeczeństwa pozostaje przy charakterystycznych dla USA pojazdów z dużymi silnikami (Więcej: Jaki samochód emituje najwięcej? Stawkę deklasują pickupy).

W szacunkach uwzględniono zarówno akumulatorowe pojazdy elektryczne (BEV), hybrydowe pojazdy elektryczne typu plug-in (PHEV), drogowe pojazdy elektryczne i samochody osobowe.

Wskaźniki śmiertelności drogowej najwyższe w Rumunii, Bułgarii i Polsce

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button