PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyMorskiTransport

UE pomoże Ukrainie w eksporcie zalegającego zboża

Komisja Europejska oświadczyła w czwartek, że UE pomoże Ukrainie w eksporcie milionów ton zboża, które utknęły w kraju z powodu blokady ukraińskich portów przez rosyjską marynarkę wojenną. Jak wynika z danych Międzynarodowej Rady Zbożowej, w sezonie 2020/21 Ukraina była czwartym co do wielkości eksporterem zboża na świecie, sprzedając 44,7 mln ton za granicę, głównie do Chin, Afryki i Europy. Ukraina jest również jednym z największych producentów oleju słonecznikowego.

UE pomoże Ukrainie z zalegającym zbożem

Przed inwazją Rosji na Ukrainę 24 lutego 90% ziarna i oleju słonecznikowego było wysyłane przez ukraińskie porty nad Morzem Czarnym – obecnie szlak ten jest zamknięty. Problemy z wywiezieniem ziarna z Ukrainy grożą kryzysem żywnościowym, zwłaszcza w biedniejszych regionach, takich jak Afryka. Komisja Europejska postanowiła, że UE pomoże Ukrainie w eksporcie zboża, co pomoże uniknąć kryzysu żywnościowego.

W ciągu niecałych trzech miesięcy 20 milionów ton zboża musi opuścić Ukrainę, korzystając z infrastruktury UE. To gigantyczne wyzwanie, dlatego konieczna jest koordynacja i optymalizacja łańcuchów logistycznych, uruchomienie nowych tras i unikanie, na ile to możliwe, wąskich gardeł – powiedziała komisarz UE ds. transportu Adina Valean.

Wyzwaniem jest także szybki transport ukraińskich produktów koleją, ponieważ ukraiński system kolejowy ma inną szerokość torów niż europejski, więc zboże musi być przeładowywane na granicy na różne pociągi. Co gorsza, na granicy nie ma zbyt wielu takich punktów przeładunkowych. Komisja wezwała firmy transportowe do zapewnienia większej liczby pojazdów, ciężarówek i taboru towarowego oraz zapowiedziała, że sama utworzy platformę logistyczną służącą dopasowywaniu wolnych zasobów transportowych do zapotrzebowania.

Czytaj też: Prezydent Zełenski wezwał do odblokowania ukraińskich portów

UE pomoże Ukrainie z transportem

Komisja stwierdziła, że ukraińskie eksportowe przesyłki rolne powinny być traktowane priorytetowo w terminalach, a zarządcy infrastruktury powinni udostępnić dla nich przedziały kolejowe. Komisja wezwała przedsiębiorstwa do pilnego przeniesienia mobilnych ładowarek zbożowych do odpowiednich terminali granicznych w celu przyspieszenia przeładunku.

Komisja przeanalizuje również gwarancje dla firm transportowych dotyczące ubezpieczenia pojazdów wysyłanych na Ukrainę i wezwała rządy państw UE do zapewnienia maksymalnej elastyczności na przejściach granicznych oraz odpowiedniej liczby pracowników w celu przyspieszenia procedur. Ponadto Komisja oceni dostępne możliwości magazynowe w UE i będzie koordynować działania z rządami państw UE w celu zapewnienia większych możliwości tymczasowego magazynowania ukraińskiego eksportu.

Czytaj też: Bezpieczeństwo żywnościowe Indii jest zagrożone. Nadchodzi fala głodu

Ukraina formalnie zamyka cztery porty zajęte przez wojska rosyjskie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button