E-commerce

Shopify nie spełnia oczekiwań, ale kupi firmę logistyczną Deliverr

Shopify przekazało, że sprzedaż i zysk firmy w pierwszym kwartale znacznie odbiegają od oczekiwań analityków. Kanadyjska firma zajmująca się handlem elektronicznym obniżyła również prognozy na resztę roku, ponieważ dostawca platformy ma problemy z dodawaniem nowych sprzedawców. Platforma e-commerce potwierdziła również, że zakupiła firmę Deliverr, która świadczy usługi dostaw dwudniowych, co ponad dwukrotnie zwiększyło wielkość zespołu Shopify zajmującego się realizacją zamówień.

Shopify potwierdza przejęcie Deliverr

Shopify ogłosiło największe przejęcie w swojej historii, transakcję o wartości 2,1 miliarda dolarów za startup dostawczy Deliverr, potwierdzając raport z 20 kwietnia. Firma podała jednak niewiele szczegółów finansowych dotyczących przyszłego roku. Zakup Deliverr – świadczącego usługi dostawy w ciągu dwóch dni – zwiększył ponad dwukrotnie wielkość zespołu zajmującego się realizacją zamówień w Shopify. Transakcja zostanie sfinansowana w 80% gotówką i w 20% akcjami klasy A Shopify.

Według analityka KeyBanc Capital Markets Josha Becka, transakcja ta oznacza początek jednej z najważniejszych długoterminowych inicjatyw Shopify.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Aby zbudować własną sieć realizacji zamówień, Shopify potrzebuje doświadczonego zespołu z ugruntowaną technologią, którą zyskuje dzięki Deliverr. Proces ten jest jednak kosztowny i pochłania czas oraz zasoby – dodał Beck.

Sprzedaż Shopify w I kwartale wzrosła o 22% do 1,2 miliarda dolarów w porównaniu z rokiem poprzednim. Nie udało się jednak sprostać oczekiwaniom analityków, którzy spodziewali się 1,25 mld dolarów. Wartość towarów brutto (GMV) wzrosła w pierwszym kwartale o 16% w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosła 43,2 mld dolarów. GMV to wartość sprzedaży dokonywanej przez sprzedawców za pośrednictwem platformy. Analitycy spodziewali się średnio 46,5 miliarda dolarów.

Czytaj też: Platforma wysyłkowa Shippo wchodzi na irlandzki rynek

Shopify nie spełnia oczekiwań

Jak powiedziała dyrektor finansowa Amy Shapero podczas rozmowy z analitykami, Shopify zmaga się z powrotem konsumentów do sklepów stacjonarnych i rosnącą inflacją, a także z brakiem pracowników.

Zanotowaliśmy mniejszą liczbę dodanych sprzedawców niż w zeszłym roku i w dużej mierze przypisujemy to bardzo ciasnemu i przejściowemu rynkowi pracy. Spodziewamy się, że rynek pracy zacznie się rozluźniać – powiedziała Shapero.

Shopify z siedzibą w Ottawie zarobiło w pierwszym kwartale 25,1 mln dolarów po skorygowaniu, czyli 20 centów na akcję. To znacznie mniej niż 64 centy na akcję, których spodziewali się analitycy. Jest to również znacznie poniżej 254,1 mln dolarów zysku w I kwartale ubiegłego roku. Firma podała słabsze prognozy dotyczące pozyskiwania nowych klientów biznesowych w 2022 roku. Podała, że wzrost liczby sprzedawców na jej platformie będzie „porównywalny” do roku 2021.

Z kolei założona w 2017 r. sieć logistyczna Deliverr dostarcza ponad milion zamówień miesięcznie. Shopify zwiększa inwestycje w tworzenie nowych magazynów w Stanach Zjednoczonych, które mają dostarczać przesyłki w ciągu maksymalnie dwóch dni, oraz poszerza swoją sieć dostaw, aby lepiej konkurować z większymi rywalami, w tym Amazon.

Akcje spółek z branży e-commerce zostały w tym sezonie wyników mocno poturbowane w związku z obawami o spowolnienie zakupów online w miarę zanikania pandemii COVID-19. Przykładowo Amazon zanotował największy jednodniowy spadek od lipca 2006 roku po tym, jak podał słabszą niż oczekiwano prognozę przychodów.

Czytaj też: E-commerce przyczyniają się do zmniejszania liczby miejsc pracy

Po zaledwie pół roku na rynku, singapurski Shopee opuszcza Indie

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button