MorskiTransport

Ukraina formalnie zamyka cztery porty zajęte przez wojska rosyjskie

Jak poinformowało ukraińskie ministerstwo rolnictwa, Ukraina formalnie zamknęła cztery porty zajęte przez wojska rosyjskie nad Morzem Czarnym i Azowskim.

Ukraina zamyka porty przejęte przez wojska rosyjskie

Porty Morza Azowskiego w Mariupolu, Berdiańsku i Skadowsku oraz port Morza Czarnego w Chersoniu zostały zamknięte „do czasu przywrócenia kontroli”. Jak poinformowało ministerstwo w oświadczeniu, były to cztery porty zajęte przez wojska rosyjskie.

Przyjęcie tego środka spowodowane jest brakiem możliwości obsługi statków i pasażerów, prowadzenia działalności towarowej, transportowej i innej związanej z działalnością gospodarczą, zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa żeglugi – napisano.

Wszystkie ukraińskie porty morskie zawiesiły swoją działalność w wyniku rosyjskiej inwazji pod koniec lutego. Siły rosyjskie zajęły niektóre porty i zablokowały inne. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina może stracić dziesiątki milionów ton zboża z powodu kontroli Rosji nad żeglugą na Morzu Czarnym, wywołując kryzys żywnościowy, który dotknie Europę, Azję i Afrykę.

Rosja nie pozwala statkom wpływać ani wypływać, kontroluje Morze Czarne. Rosja chce całkowicie zablokować gospodarkę naszego kraju – powiedział Zełenski australijskiemu programowi informacyjnemu „60 Minutes”.

Czytaj też:  Polska i Ukraina utworzą wspólne przedsiębiorstwo logistyczne

Porty zajęte przez wojska rosyjskie zmniejszą eksport produktów

Ukraina, jeden z głównych producentów rolnych, eksportowała większość swoich towarów drogą morską. Ukraińskie porty zajęte przez wojska rosyjskie uniemożliwiają eksport drogą morską, a Ukraina została zmuszona do przestawienia się na eksport koleją przez zachodnią granicę lub przez małe porty na Dunaju. Jednak transport koleją jest ograniczony do 450-700 tys. ton zboża miesięcznie. Drogą morską wolumen ten może wynieść nawet 5-6 mln ton miesięcznie. Potencjał eksportowy wpływa na ceny rynkowe. Transport kolejowy jest mniej efektywny głównie z uwagi na ograniczoną liczbę wagonów oraz przepustowość przejść granicznych z krajami UE.

Jednak tymczasowa blokada ukraińskich portów to nie koniec problemów. W minionym tygodniu Ukraina oskarżyła Rosję o masową kradzież zboża na okupowanym przez nią terytorium. Rosjanie mieli wywozić je ciężarówkami. W zeszłym tygodniu ministerstwo podało, że w sezonie 2021/22 (lipiec-czerwiec) eksport zboża z Ukrainy osiągnął 45,709 mln ton. Podano, że wielkość ta obejmuje 763 tys. ton wyeksportowanych w kwietniu, ale nie podano danych porównawczych. Wyżsi urzędnicy rolni poinformowali w tym miesiącu, że w marcu Ukraina wyeksportowała o 300 tys. ton więcej zboża.

Czytaj też: Brak gazu z Rosji nie zaszkodzi polskiej gospodarce! To zasługa polskiego rządu

Eksport ukraińskiego zboża wznawiany. Pierwsza partia kukurydzy wysłana z rumuńskiego portu

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button