MorskiTransport

Ochrzczono pierwszy na świecie bezemisyjny kontenerowiec Yara Birkeland

Yara Birkeland, pierwszy na świecie elektryczny, autonomiczny bezemisyjny kontenerowiec, został ochrzczony w Norwegii. Statek napędzany bateriami zakończył swój dziewiczy rejs w listopadzie 2021 roku i ma wejść do służby w tym roku, transportując nawozy przez fiord z fabryki Yara International w Porsgrunn do portu Brevik, eliminując emisję dwutlenku węgla o poziomie 40 000 ciężarówek z silnikami diesla rocznie.

Bezemisyjny kontenerowiec został ochrzczony w piątek w Norwegii

Początkowo, 80-metrowy statek rozpocznie działalność jako jednostka załogowa w ramach dwuletniego okresu próbnego, aby uzyskać certyfikat autonomicznego, całkowicie elektrycznego kontenerowca. Zaprojektowany przez Marin Teknikk i zbudowany w stoczni Vard w Brattvåg, bezemisyjny kontenerowiec o pojemności 120 TEU z otwartym lukiem, wyposażony jest w pionierską technologię opracowaną i dostarczoną przez Kongsberg Maritime, w tym czujniki i integrację wymaganą do zdalnego sterowania i autonomicznych operacji, a także elektryczny napęd, akumulatory i systemy sterowania. MacGregor dostarczy zautomatyzowany system umożliwiający cumowanie Yara Birkeland bez udziału człowieka.

Yara

Massterly, spółka joint venture pomiędzy grupą Wilhelmsen a grupą Kongsberg, będzie obsługiwać Yara Birkeland ze swojego centrum monitoringu i operacji w Horten. Enova, należąca do norweskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wsparła rozwój Yara Birkeland kwotą 133,5 mln koron norweskich (63,3 mln złotych). Na uroczystości z okazji chrztu obecny był książę Norwegii Haakon Magnus.

Tworzenie czegoś nowego wymaga odwagi. Wymaga inwestycji, cierpliwości i umiejętności niepoddawania się po pierwszej próbie. Innowacje wymagają prób i błędów – i znowu prób i błędów – aż do osiągnięcia sukcesu. Ci z Was, którzy pracują w Yara od wielu lat, brali w tym udział już kilkakrotnie w całej historii firmy – powiedział podczas uroczystości w Porsgrunn.

Czytaj też: Oto Yara Birkeland — pierwszy elektryczny bezzałogowy kontenerowiec

Bezemisyjny kontenerowiec otrzymał nazwę po naukowcu

Bezemisyjny kontenerowiec został nazwany na cześć Kristiana Birkelanda, wiodącego norweskiego naukowca z początku XX wieku, który jest jednym z ojców założycieli tego, co Yara reprezentuje dzisiaj. Znajdując sposób na wykorzystanie azotu z powietrza do produkcji nawozów, Birkeland stworzył podwaliny pod Yara.

Jest to kamień milowy dla Yara. W 2017 roku Yara podjęła odważną decyzję. Chcieliśmy zbudować pierwszy na świecie bezemisyjny kontenerowiec. Dziś, pięć lat później, świętujemy wynik tej ambitnej decyzji. Yara Birkeland jest wynikiem ambicji, ciekawości i współpracy, gdzie innowacje, zrównoważony rozwój i technologia łączą się ze sobą – powiedział Svein Tore Holsether, prezes i dyrektor generalny Yara International.

Czytaj też: Wenezuelczycy szukają tankowców do przewozu ropy, licząc na zniesienie sankcji

Kalifornijski start-up zaprezentował bezemisyjny wodolot kontenerowy

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button