MorskiTransport

Eksport ukraińskiego zboża wznawiany. Pierwsza partia kukurydzy wysłana z rumuńskiego portu

Rumuński port wysłał pierwszy transport ukraińskiej kukurydzy od czasu rozpoczęcia wojny. Statek wiozący ładunek wypłynął z portu w czwartek, 28 kwietnia. Eksport ukraińskiego zboża drogą morską powoli zostaje wznawiany. 

Eksport ukraińskiego zboża drogą morską został wznowiony

Wysłano łącznie 71 000 ukraińskiej ton kukurydzy. Statkiem, który przewozi ładunek, jest Unity N. To pierwszy taki transport od początku inwazji rosyjskiej. Wojska agresora zablokowały porty, aby uniemożliwić realizowanie zamówień, co przyczyniło się do obaw o bezpieczeństwo żywnościowe na świecie, szczególnie w niektórych państwach Afryki (Więcej: Egipt wprowadza stałą cenę na chleb! Powód? Gwałtownie rosnące ceny pszenicy).

Viorel Panait, prezes największego operatora portowego w Konstancy, firmy Comvex, powiedział dla Agencji Reutera:

Wspieranie ukraińskiego eksportu zboża oznacza zapobieganie kolosalnej fali globalnego głodu wywołanej blokadą ukraińskich portów.

Zobacz także: Polska i Ukraina utworzą wspólne przedsiębiorstwo logistyczne

Rosjanie blokowali porty przez dwa miesiące

Ukraina jest czwartym pod względem wielkości eksporterem zboża na świecie. Rosyjska blokada portów miała całkowicie odciąć Kijów od możliwości wysyłki zboża drogą morską. Ładunki transportowano więc pociągiem przez zachodnią granicę lub przez małe porty rzeczne na Dunaju do Rumunii. Jednak transport koleją jest ograniczony do 450-700 tys. ton zboża miesięcznie. Drogą morską wolumen ten może wynieść nawet 5-6 mln ton miesięcznie. Potencjał eksportowy wpływa na ceny rynkowe. Transport kolejowy jest mniej efektywny głównie z uwagi na ograniczoną liczbę wagonów oraz przepustowość przejść granicznych z krajami UE.

Jak poinformował operator portu w Konstancy, dotychczas wysłano około 80 000 ton ukraińskiego zboża, jednak kolejne 80 000 ton zostało zatwierdzonych i jest w drodze. Tym samym korytarze transportowe zaczynają być powoli ponownie uczęszczane. Port w rumuńskiej Konstancy może okazać się ratunkiem dla ukraińskiego eksportu w najbliższych miesiącach.

Zobacz także: Brak gazu z Rosji nie zaszkodzi polskiej gospodarce! To zasługa polskiego rządu

Jednak tymczasowa blokada ukraińskich portów to nie koniec problemów. W minionym tygodniu Ukraina oskarżyła Rosję o masową kradzież zboża na okupowanym przez nią terytorium. Rosjanie mieli wywozić je ciężarówkami.

Norwegia zamyka granicę i porty dla towarów z Rosji. Jest jedno „ale”

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button