DrogowyInfo z rynkuTransport

Fabryka MAN w Niepołomicach wznawia produkcję. Trwają prace nad rozbudową zakładu

W fabryce MAN w Niepołomicach przez ostatnie tygodnie trwał przestój wywołany brakiem potrzebnego okablowania. Prace zostają wznowione, kontynuowana jest również rozbudowa zakładu, która pozwoli na zwiększenie zatrudnienia. 

Wznowienie produkcji i rozbudowa zakładu

Prace zostały zawieszone na sześć tygodni z uwagi na problemy z łańcuchem dostaw. Brakowało wiązek elektrycznych, które docierały do Polski dzięki ukraińskiemu poddostawcy. Sytuacja została unormowana, a produkcja będzie wznawiana etapami. Pomimo że zapanowano nad niedoborem komponentów, z racji wojny dostawy są ograniczone. W zakładach produkowane będą pojazdy w mniejszej niż dotychczas liczbie wariantów. Wstrzymanie prac nie dotyczyło jednak tylko Niepołomic. W połowie marca ograniczono produkcję również w Monachium.

W podkrakowskim zakładzie trwają prace nad rozbudową zakładu i zwiększeniu wolumenu produkcji. Dzięki zmianom pracę w fabryce znajdzie 1500 osób. Realizacja projektu zajmie kilka najbliższych miesięcy.

Zobacz także: Pierwszy etap systemu zarządzania ruchem będzie dostępny do końca tego roku!

MAN inwestuje w Niepołomicach

Zakład zlokalizowany pod Krakowem jest rozbudowywany, inwestycja została oszacowana na 130 mln euro. W Niepołomicach ma powstać zakład służący do modyfikowania pojazdów na zamówienie klienta. Po rozbudowie prace zostaną w pełni wznowione we wrześniu 2022 roku. Wówczas dzienny wolumen produkcji ma wynosić 300 pojazdów oraz 200 kabin. Powierzchnia zakładu ma zostać zwiększona do 410 tys. m2. Według danych na grudzień 2021 roku w zakładzie produkowano 120 sztuk pojazdów, a zatrudnionych było 1000 pracowników (po zakończeniu rozbudowy w niepołomickiej fabryce ma pracować łącznie 2500 pracowników). MAN planuje zwiększyć moce produkcyjne również w fabrykach w Norymberdze i Salzgitter.

Zobacz także: Motoryzacja w Grupie Wyszehradzkiej słabnie, w Polsce umacnia się

Dyrektor generalny MAN Alexander Vlaskamp ostrzegł, że wznowienie produkcji nie jest jeszcze powodem do euforii i nie wykluczył kolejnych przestojów w nadchodzących miesiącach. Ukraińscy poddostawcy wrócili do pracy w ograniczonym zakresie, jednak sytuacja wciąż pozostaje niepewna. NAM szuka alternatywnych źródeł dostaw w innych krajach.

MAN prowadzi produkcję w niepołomickim zakładzie od 2007 roku. Przez te lata w zakład zainwestowano łącznie 144 mln euro.

W tyskiej fabryce Stellantis zmontowano pierwszego Jeepa. Kiedy ruszy seryjna produkcja? [WYWIAD]

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button