E-commerce

Pracownicy Amazon w New Jersey przeprowadzą wybory związkowe

Pracownicy Amazon w jednym z zakładów w New Jersey osiągnęli próg niezbędny do przeprowadzenia wyborów związkowych zaledwie kilka tygodni po tym, jak pracownicy magazynu na Staten Island w Nowym Jorku stali się pierwszymi związkowcami w historii firmy.

Kolejni pracownicy Amazon chcą utworzenia związku

W zakładzie w Bayonne pracuje znacznie mniej pracowników niż w magazynie JFK8 na Staten Island, który stał się pierwszą amerykańską placówką firmy Amazon zrzeszoną w związkach zawodowych na początku tego miesiąca. Mimo to pracownicy Amazon osiągnęli próg niezbędny do przeprowadzenia wyborów w sprawie dołączenia do związków zawodowy. Aby osiągnąć próg wymagany do przeprowadzenia wyborów związkowych, ponad 30% pracowników musi być za.

Jak podaje National Labor Relations Board, Lokalne 713 Międzynarodowe Bractwo Związków Zawodowych ma nadzieję na uzwiązkowienie 200 pracowników w zakładzie Amazona w Bayonne w stanie New Jersey. Data wyborów w Bayonne nie została jeszcze ustalona. Firma Amazon nie komentuje sprawy. Przed zwycięstwem na Staten Island, próby zrzeszenia się pracowników Amazona w USA kończyły się porażkami.

Czytaj też: Nowojorscy pracownicy Amazon głosują za związkiem zawodowym

Pracownicy dostali impuls

Przypomnijmy, że na początku tego miesiąca pracownicy ze Staten Island poparli nowo powstałą Unię Pracy Amazon, która ma ich reprezentować. Wynik głosowania 2 654 do 2 131 za zrzeszeniem się w związkach zawodowych jest ciosem dla firmy Amazon, która skutecznie opierała się wcześniejszym próbom uzwiązkowienia amerykańskich zakładów. 25 kwietnia pracownicy Amazon z innego magazynu na Staten Island również będą głosować nad tym, czy chcą przystąpić do związku.

Eksperci ds. pracy spodziewają się, że zwycięstwo w Nowym Jorku zmobilizuje nie tylko aktywistów związkowych i pracowników Amazon, ale również pracowników z innych prywatnych firm. Jeszcze przed aferą w Amazonie, w ostatnich miesiącach doszło do wielu głośnych zwycięstw w wyborach związkowych wśród podwykonawców Google Fiber w Missouri, sprzedawców w REI w Nowym Jorku, pracowników technicznych w New York Times i baristów w kawiarniach Starbucks w Nowym Jorku, Arizonie i rodzinnym mieście firmy w Seattle.

To ogromny zastrzyk energii dla całego ruchu pracowniczego. W oczach ludzi Amazon i Walmart są wymiennie traktowane jako najwięksi pracodawcy sektora prywatnego, o których wszyscy myśleli, że nie da się ich pokonać. Ten projekt bierze jednego z gigantów i pokazuje, że jest inaczej – powiedziała Kate Bronfenbrenner, dyrektor ds. badań nad edukacją pracowniczą na Uniwersytecie Cornell.

Czytaj też: Pracownicy Amazon wygrywają bitwę o utworzenie związku zawodowego

Francuscy pracownicy Amazon strajkują. 1200 osób walczy o podwyżki

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button