E-commerce
Gorące newsy

Amazon Europe unika podatku dochodowego od sprzedaży

Europejska jednostka Amazon odnotowała w zeszłym roku sprzedaż na poziomie 51,3 mld euro, co oznacza wzrost o 17% z 43,8 mld euro w 2020 roku. Amazon Europe uniknie jednak podatku dochodowego od sprzedaży, ponieważ w ogólnym rozrachunku wykazała ponad miliard euro strat.

Amazon Europe nie musi płacić podatku dochodowego

Jak wynika z dokumentów korporacyjnych opublikowanych przez Bloomberga, główna europejska jednostka Amazon odnotowała 1,2 miliarda euro strat w 2021 roku, co pozwoliło firmie nie płacić podatku dochodowego i otrzymać 1 miliard euro ulgi podatkowej. Firma z siedzibą w Luksemburgu odnotowała w zeszłym roku sprzedaż w wysokości 51,3 mld euro, co oznacza wzrost o 17% z 43,8 mld euro w 2020 roku. Amazon Europe Sarl obejmuje przychody generowane przez działalność w zakresie handlu elektronicznego w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Polsce, Szwecji i Holandii.

Rzecznik prasowy Amazon powiedział, że firma podlega opodatkowaniu we wszystkich swoich europejskich oddziałach, a przychody, zyski i podatki są rejestrowane i raportowane bezpośrednio do lokalnych władz podatkowych w tych krajach. Raporty zawierają rzadko spotykany podział regionalny finansów firmy Amazon. W roku 2021 grupa osiągnęła globalny dochód w wysokości 33,36 mld dolarów, co oznacza wzrost z 21,3 mld dolarów w roku poprzednim. Firma nie wyszczególnia jednak w swoich raportach finansowych przychodów i sprzedaży z handlu elektronicznego w każdym kraju.

W całej Europie płacimy podatek od osób prawnych w wysokości setek milionów euro – powiedział rzecznik Amazon.

Czytaj też: Pracownicy Amazon w New Jersey przeprowadzą wybory związkowe

Amazon Europe na celowniku KE

Nota stwierdza, że 1 mld korzyści podatkowych netto wynika „głównie z wykorzystania strat netto przeniesionych na przyszłość zgodnie z systemem konsolidacji podatkowej”. Jak wynika z dokumentu, Amazon Europe Sarl z siedzibą w Luksemburgu zatrudniała na koniec ubiegłego roku 6 899 pracowników. Jednostka odnotowała 37 miliardów euro „surowców i materiałów eksploatacyjnych” oraz 15 miliardów „opłat zewnętrznych”, co spowodowało roczną stratę.

Dużo inwestujemy w tworzenie miejsc pracy i infrastruktury w całej Europie – ponad 100 mld euro od 2010 roku. Podatek dochodowy od osób prawnych jest oparty na zyskach, a nie przychodach, a w zeszłym roku Amazon EU Sarl poniósł stratę, ponieważ otworzyliśmy ponad 50 nowych lokalizacji w całej Europie i stworzyliśmy ponad 65 000 dobrze płatnych miejsc pracy, zwiększając całkowitą liczbę stałych pracowników w Europie do ponad 200 000 – dodał rzecznik Amazon.

Europejskie organy regulacyjne wzięły na celownik firmę Amazon w związku z jej przepisami podatkowymi. Firma z Seattle wygrała apelację w sprawie podatku w wysokości 250 milionów euro nałożonego po tym, jak regulatorzy stwierdzili, że umowy z Luksemburgiem z 2003 roku stanowiły nielegalną pomoc państwa. W zeszłym roku Komisja Europejska złożyła odwołanie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Od 2013 r. służby Komisji Europejskiej zajmujące się pomocą publiczną starają się wykryć najbardziej problematyczne przykłady legalnych indywidualnych umów podatkowych – lub interpretacji podatkowych – udzielanych firmom.

Czytaj też: Amazon wydaje na badania i rozwój 5 razy więcej niż cała Polska

Francuscy pracownicy Amazon strajkują. 1200 osób walczy o podwyżki

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button