DrogowyTransport

GDDKiA przygotowuje się do poszerzenia A2 pomiędzy Łodzią i Warszawą

Według oficjalnego komunikatu GGDKiA trwają przygotowania do poszerzenia A2 o dodatkowe pasy ruchu. Poszerzenie A2 ma poprawić przepustowość drogi pomiędzy dwoma dużymi miastami. Jak wspomniano, inwestycja ta jest konieczna w perspektywie CPK.  

Poszerzenie A2 pomiędzy Łodzią i Warszawą istotną inwestycją

Dodatkowe pasy ruchu mają powstać w miejscu szerokiego pasa zieleni znajdującego się pomiędzy jezdniami na długości ok. 89 km. W sprawie projektu rozbudowy drogi przeprowadzono pierwsze konsultacje rynkowe. Jak wspomniano, to pierwszy tego rodzaju projekt o podobnej skali realizowany pod ruchem.

Przetarg ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. W finalnej wersji projektu A2 na odcinku od węzła Konotopa do węzła Pruszków będzie miała dwie jezdnie po cztery pasy ruchu. Dalszy odcinek do węzła Łódź Północ zostanie zagospodarowany jako dwie jezdnie po trzy pasy ruchu. Zmiany mają pomóc nie tylko w poprawieniu przepustowości drogi, ale również umożliwić lepszy dojazd do CPK.

Zobacz także: Polska branża drogowa w dobrej kondycji. Duża podaż nowych kontraktów

Rozbudowa A2 w toku – realizacja kolejnych odcinków

Obecnie w realizacji jest 101 km A2. Prace skupiają się głównie na odcinkach Mińsk Mazowiecki – Siedlce oraz Siedlce – Biała Podlaska.

Według komunikatu GDDKiA:

Dla odcinków Kałuszyn – Groszki i Gręzów – Siedlce Zachód mamy już decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W grudniu 2021 r. przekazaliśmy place budów wykonawcom, a roboty już trwają. Obecnie wykonawcy budują drogi serwisowe oraz odhumusowują trasę główną.

Prace mają zostać ukończone jesienią 2023 roku. Dla odcinka Groszki – Gręzów termin ukończenia został określony na lato 2024 roku. Jeśli chodzi o odcinek Siedlce – Biała Podlaska, zakończenie robót zaplanowano do końca 2024 roku. Na etapie projektu pozostaje 32 km odcinek A2 do granicy z Białorusią (Kukuryki).

Zobacz także: W odpowiedzi na unijne sankcje Białoruś zakazuje wjazdu ciężarówkom z UE

Poszerzanie drogi A2 pomiędzy Łodzią a Warszawą z pewnością pozwoli na rozładowanie ruchu w obu kierunkach. W perspektywie Centralnego Portu Komunikacyjnego taka inwestycja jest niezbędna, aby móc  bezpiecznie i szybko dojechać do wyznaczonego celu.

Nowe drogi w 2022 roku. Aż 345 km nowych dróg krajowych!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button