IntermodalnyTransport

W pobliżu Phoenix powstanie ogromny park logistyczny. Za inwestycję odpowiada BNSF

BNSF wybuduje ogromny park logistyczny w pobliżu Phoenix. Grunt zostanie przeznaczony pod budowę intermodalnego obiektu transportu kolejowego i spedycyjnego oraz samodzielne centrum logistyczne. 

BNSF buduje park logistyczny w pobliżu Phoenix

Spółka BNSF Railway Co. nabyła ziemię o powierzchni 1420 ha w regionie Phoenix. Według planów ma powstać tam jedno z większych centrów logistycznych intermodalnych w USA. Ziemia dotychczas pozostawała niezagospodarowanym terenem, wcześniej w okolicy prowadzono hodowlę bydła. BNSF Railway to jedna z największych kolei towarowych w Ameryce Północnej. Zajmuje się transportem towarów konsumpcyjnych, zbóż, produktów rolnych, węgla niskosiarkowego oraz towarów przemysłowych (ropa naftowa, chemikalia). Początkowo transakcji sprzeciwiali się okoliczni mieszkańcy, jednak ostatecznie udało się osiągnąć porozumienie w sprawie realizacji projektu.

BNSF zapłacił za ziemię 49,1 miliona dolarów na aukcji zorganizowanej przez Departament Gruntów Stanu Arizona. Firma logistyczna ma zrealizować projekt parku logistycznego wzdłuż części północnej, w części środkowej ma powstać centrum logistyczne, natomiast obiekt intermodalny w segmencie południowo-wschodnim. Budowa ma potrwać od pięciu do dziesięciu lat. Projekt będzie realizowany etapowo.

Zobacz także: Senat USA zatwierdza ustawę łagodzącą zaległości w eksporcie wysyłek

Mapa 1. Lokalizacja hubu logistycznego realizowanego przez BNSF. 

Arizona State Land Department/Phoenix Business Journal

Arizona z dużym potencjałem rozwoju

Ziemia w Arizonie jest dobrą inwestycją długoterminową. Park powstanie na północny wschód od stanowej Route 60. W niedalekiej odległości znajduje się również linia kolejowa BNSF między gminami Wittmann i Surprise w Phoenix’s West Valley. Miasta w tej okolicy należą do najszybciej rozwijających się w USA.

BNSF z niecierpliwością czeka na współpracę z władzami stanowymi i lokalnymi w Arizonie, a także z klientami, aby ustalić, jak najlepiej przekształcić ziemię w motor gospodarczy w Dolinie Zachodniej.

Zobacz także: Eksport USA: Stany Zjednoczone największym eksporterem LNG na świecie!

BNSF to znaczące przedsiębiorstwo logistyczne w Stanach Zjednoczonych. Firma logistyczna obsługuje ponad 50 tys. km tras w 28 stanach USA, działa również w trzech prowincjach Kanady. Arizona to region, który od lat dynamicznie się rozwija. Hub ma być katalizatorem wzrostu również dla okolicznych miast i zapewnić dużą liczbę miejsc pracy.

USA i UE podpisały umowę na dostawy LNG, żeby odciąć się od Rosji

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button