MorskiTransport
Gorące newsy

Rosja zaminowuje Morze Czarne. Szlaki handlowe zagrożone

Ryzyko natrafienia na rosyjskie pływające miny na głównym szlaku żeglugowym Morza Czarnego zwiększa niebezpieczeństwo dla statków handlowych pływających w tym regionie. Urzędnicy morscy twierdzą, że rządy muszą zapewnić bezpieczne szlaki, aby utrzymać łańcuchy dostaw.

Pływające miny zagrażają statkom

Morze Czarne ma kluczowe znaczenie dla transportu zboża, ropy naftowej i produktów ropopochodnych. Jego wody dzielą Bułgaria, Rumunia, Gruzja i Turcja, a także Ukraina i Rosja, które są w stanie wojny od czasu inwazji wojsk rosyjskich na naszego wschodniego sąsiada 24 lutego. Rosja doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo obszar Morza Czarnego jest ważny dla utrzymania łańcucha dostaw. W ramach polityki terroru, rosyjskie wojska zaminowują teraz czarnomorskie wody, a tureckie i rumuńskie wojskowe ekipy nurków muszą rozbrajać pływające miny na swoich wodach.

Związek zawodowy Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu (ITF) i Wspólna Grupa Negocjacyjna pracodawców morskich powiedziały, że starają się znaleźć sposoby, aby zapewnić, że marynarze i ich statki nie staną się „pobocznymi ofiarami w trwającym konflikcie na Ukrainie”.

Zdecydowanie wzywamy rządy do zrobienia wszystkiego, co w ich mocy, aby złagodzić zagrożenie i zabezpieczyć trasy dla statków handlujących w pobliżu tych obszarów konfliktu. Istotne jest, aby marynarze na całym świecie mogli nadal bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki i utrzymywać w ruchu globalne łańcuchy dostaw – powiedział David Heindel, przewodniczący Sekcji Marynarzy ITF.

Czytaj też: Kolejny statek handlowy trafiony rosyjskim pociskiem w Mariupolu

Statkom zagrażają pływające miny i rosyjskie rakiety

Jednak nie tylko rosyjskie pływające miny stanowią zagrożenie dla zagranicznych statków i załogi. Do tej pory już co najmniej dwóch marynarzy zginęło, a sześć statków handlowych zostało trafionych rosyjskimi pociskami – z których jeden zatonął – u wybrzeży Ukrainy.

Dostępne informacje wskazują na wyraźne zagrożenie dla żeglugi i marynarzy ze strony pływających i dryfujących min w rejonach Morza Czarnego – powiedział rzecznik agencji żeglugowej ONZ, Międzynarodowej Organizacji Morskiej.

Centrum Żeglugi NATO poinformowało, że władze krajowe prowadzą poszukiwania „obiektów przypominających miny” oraz że „nie można wykluczyć zagrożenia ze strony dodatkowych min dryfujących”. W ubiegłym miesiącu Wspólny Komitet Wojenny branży ubezpieczeniowej rozszerzył obszar wysokiego ryzyka na wody wokół Morza Czarnego i Morza Azowskiego, włączając do niego tereny w pobliżu Rumunii i Gruzji, co przyczyniło się do podniesienia składek przez ubezpieczycieli. Kilka dni temu rozszerzył ten obszar na wszystkie wody rosyjskie.

Czytaj też: Wenezuelczycy szukają tankowców do przewozu ropy, licząc na zniesienie sankcji

Ubezpieczyciele uznali WSZYSTKIE rosyjskie wody za obszar wysokiego ryzyka

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button