Nieszczelności po odśnieżaniu — problem, który nie znika (choć może)

Chociaż tytuł tego tekstu należy traktować z przymrużeniem oka, to jednak coś w nim jest. Nieszczelności po odśnieżaniu, z którymi musimy się borykać to kłopot, jaki powraca każdej zimy. A jak nawet ostatnio się okazuje, na wiosnę. Nie znika, a okazuje się, że faktycznie mógłby.
Proces odśnieżania wbrew pozorom jest procesem stosunkowo skomplikowanym. Oczywiście, gdy zależy nam na tym, aby realizować go zgodnie z dobrymi praktykami. Co za tym idzie, jeżeli chcemy, aby dach wyszedł z tej konfrontacji w nienaruszonym stanie — powinniśmy zapoznać się ze wskazówkami, które pomogą nam nie tylko zoptymalizować pracę, ale też zadbać o odśnieżaną powierzchnię. Zważywszy na to, że problem powraca cyklicznie, warto poświęcić nieco czasu, aby się go pozbyć.
Nieszczelności po odśnieżaniu. Uszkodzenia dachu wynikające z odśnieżania
Niezależnie od tego, czy mowa o dachu membranowym, czy klasycznym — krytym papą, zima dotyka je w ten sam sposób. W przypadku opadów śniegu musimy wykonać pracę odśnieżania. To właśnie tutaj dochodzi najczęściej do uszkodzeń mechanicznych skutkujących nieszczelnością dachu.
Zobacz także: Inteligentny dach jako rozwiązanie, które uchroni przed katastrofą
W ich następstwie występują przecieki. Są to usterki kłopotliwe, ponieważ mogą nie tylko zniszczyć składowany na hali towar, ale też uszkodzić maszyny — np. na linii produkcyjnej. Wiąże się to z ogromnymi stratami, na jakie nie może, a już na pewno nie chce pozwolić sobie żadna firma. Co więcej, przecieki mogą być też groźne dla pracowników (śliska podłoga), a więc trzeba je szybko wyeliminować, a najlepiej po prostu ich unikać.
W kontekście uszkodzeń dachów, do jakich dochodzi w trakcie odśnieżania, pomocna będzie instrukcja odśnieżania opracowana przez ekspertów.
Instrukcja odśnieżania dachów płaskich
Instrukcja odśnieżania to obszerny dokument z całą masą informacji. Pomogą one zaplanować prace związane z odśnieżaniem, przeprowadzić je zgodnie ze sztuką, a przede wszystkim bez niepotrzebnego ryzyka. W instrukcji powinniście znaleźć opisane metody odśnieżania, dzięki którym zapobiegniecie uszkodzeniom dachu, a co za tym idzie, nie doprowadzicie do powstania nieszczelności. Jednak to nie wszystko, w dokumencie powinien zawierać także:
- pełen zakres czynności związanych z odśnieżaniem,
- wykaz niezbędnych narzędzi,
- opis metod pomiaru pokrywy śnieżnej,
- jak również zasady BHP.
Pamiętaj, że nie warto posługiwać się jakimkolwiek dokumentem. Instrukcja odśnieżania dachów płaskich powinna być stworzona dla każdego budynku indywidualnie, uwzględniając jego charakterystykę. Z takim dokumentem zapomnisz o nieszczelnościach i zyskasz wsparcie w procesie odśnieżania dachu. To rozwiązanie, na jakie warto postawić!