KolejowyTransport

Sieć kolejowa w RPA otwarta dla prywatnych przedsiębiorstw

Od 1 kwietnia sieć kolejowa w RPA jest otwarta dla prywatnych firm transportowych. Państwowe południowoafrykańskie przedsiębiorstwo kolejowe, Transnet poinformowało, że prywatne podmioty zainteresowane korzystaniem z południowoafrykańskiej sieci kolejowej mogą ubiegać się o preferowane sloty. Decyzja spółki jest  niezbędnym krokiem w kierunku liberalizacji południowoafrykańskiego rynku kolejowych przewozów towarowych.

Silna pozycja państwowego przedsiębiorstwa

Kolej jest od dziesięcioleci podstawą logistyki i łańcucha dostaw w Republice Południowej Afryki. W państwie tym nie zmodernizowano i nie zliberalizowano jednak jeszcze do tej pory rynku kolejowych przewozów towarowych. Zarządzanie infrastrukturą i eksploatacja infrastruktury są zmonopolizowane przez państwową spółkę kolejową – Transnet.

Zobacz również: Koleje Łotewskie są o krok od kryzysu. Powodem jest wojna na Ukrainie

Wiele stronnictw politycznych i organizacji branżowych wyrażało swój sprzeciw dla dominującej pozycji Transnetu. Jedną z takich organizacji było Afrykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Kolejowego, które od dawna lobbowało w imieniu prywatnych operatorów za wprowadzeniem liberalizacji sieci kolejowej. Wygląda na to, że rząd wysłuchał tych propozycji i zgodził się na zmiany.

Sieć kolejowa w RPA zostanie zliberalizowana

Od 1 kwietnia osoby prywatne zainteresowane korzystaniem z południowoafrykańskiej sieci kolejowej mogą ubiegać się o preferowane sloty, które oznaczają, że operatorzy zorganizują tymczasowe zajęcie odcinków sieci, aby umożliwić przejazdy pociągów od końca do końca. Zainteresowane podmioty prywatne mogą teraz rezerwować sloty w sieci kolejowej do 31 maja. Rezerwacje będą ważne przez dwa lata, do 2024 roku. Jednocześnie jednak Transnet zachowa własność sieci kolejowej w RPA.

Sloty otwarte w dwóch korytarzach transportowych

Liberalizacja dokonana przez Transnet dotyczy dwóch korytarzy transportowych. Są to Korytarz Kontenerowy i Korytarz Południowy. Korytarz Kontenerowy ma długość 714 kilometrów i łączy port w Durbanie z szerszym regionem gospodarczym Gauteng, gdzie znajdują się odpowiednio największe miasto i stolica kraju – Johannesburg i Pretoria. Korytarz Południowy łączy region Gauteng z dwoma innymi portami: Wschodnim Londynem i Port Elisabeth.

Zobacz również: Agencja Moody’s podwyższa rating kredytowy RPA

Zgodnie z zapowiedziami prywatne operacje w dwóch korytarzach przyniosą korzyści południowoafrykańskiej sieci kolejowej poprzez rozszerzenie kompleksowych usług transportu kolejowego w głębi kraju, odciążenie portu w Durbanie i zwiększenie transportu niektórych towarów z sektorów rolnictwa i motoryzacji.

RPA: Ruch w kapsztadzkim porcie wstrzymany przez… atak hakerski

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button