E-commerce

Nowojorscy pracownicy Amazon głosują za związkiem zawodowym

Pracownicy Amazon z magazynu na Staten Island chcą utworzenia związku zawodowego. Wynik głosowania 2 654 do 2 131 za zrzeszeniem się w związkach zawodowych jest ciosem dla firmy Amazon, która skutecznie opierała się wcześniejszym próbom uzwiązkowienia amerykańskich zakładów. Głosowanie jest również wielkim zwycięstwem byłego pracownika firmy i założyciela Amazon Labor Union Christiana Smallsa, który od 2020 roku toczy spór z gigantem e-commerce o lepsze traktowanie pracowników.

Pracownicy Amazon głosują za przystąpieniem do związku

Pracownicy Amazon w Nowym Jorku zagłosowali za wstąpieniem do nowo powstałego związku zawodowego, co jest historycznym zwycięstwem pracowników tej firmy w walce o możliwość zrzeszania się w związkach zawodowych i może ośmielić pracowników innych pracodawców do podobnych działań. Wybory w centrum logistycznym JFK8 na Staten Island nie były zbyt zacięte, a związek zawodowy Amazon Labour Union zdobył 2 654 głosów na „tak”, wobec 2 131 głosów na „nie” dla uzwiązkowienia. Założyciel ALU i były pracownik Amazon, Christian Smalls, nie krył zadowolenia wynikami głosowania.

Amazon chciał zrobić ze mnie twarz całej akcji związkowej przeciwko nim. No i proszę! Witamy pierwszy związek zawodowy w Ameryce w firmie Amazon – napisał Smalls na Twitterze, gdy w piątek pojawiły się wyniki.

Zwycięstwo to przełomowy moment dla Amazona. Firmie z Seattle przez ponad ćwierć wieku udawało się utrzymać związki zawodowe z dala od swoich amerykańskich oddziałów. Jeśli firmie nie uda się obalić tego wyniku, Amazon będzie musiał rozpocząć negocjacje kontraktowe, które potencjalnie mogą ograniczyć jego zdolność do dostosowywania wymagań i harmonogramów pracy na bieżąco. Firma ma czas do 8 kwietnia, aby zakwestionować wyniki i już zapowiedziała, że to zrobi.

Czytaj też: 93% sprzedawców na Amazon straciło przez problemy z łańcuchem dostaw

Pracownicy Amazon z innego magazynu też będą głosować

25 kwietnia Smalls będzie miał drugą okazję do powiększenia swojego zwycięstwa. Tego dnia pracownicy Amazon z innego magazynu na Staten Island również będą głosować nad tym, czy chcą przystąpić do ALU. W międzyczasie Smalls ma nadzieję, że uda mu się wymusić wybory w dwóch kolejnych obiektach firmy w Nowym Jorku. Eksperci ds. pracy spodziewają się, że zwycięstwo w Nowym Jorku zmobilizuje nie tylko aktywistów związkowych i pracowników Amazon, ale również pracowników z innych prywatnych firm.

To ogromny zastrzyk energii dla całego ruchu pracowniczego. W oczach ludzi Amazon i Walmart są wymiennie traktowane jako najwięksi pracodawcy sektora prywatnego, o których wszyscy myśleli, że nie da się ich pokonać. Ten projekt bierze jednego z gigantów i pokazuje, że jest inaczej – powiedziała Kate Bronfenbrenner, dyrektor ds. badań nad edukacją pracowniczą na Uniwersytecie Cornell.

Jeszcze przed aferą w Amazonie, w ostatnich miesiącach doszło do wielu głośnych zwycięstw w wyborach związkowych wśród podwykonawców Google Fiber w Missouri, sprzedawców w REI w Nowym Jorku, pracowników technicznych w New York Times i baristów w kawiarniach Starbucks w Nowym Jorku, Arizonie i rodzinnym mieście firmy w Seattle.

Smalls zmaga się z Amazonem od 2020 roku, kiedy pracował w zakładzie JFK8 na Staten Island. Były już pracownik pomógł zorganizować tam strajk po tym, jak koledzy zaczęli zgłaszać się na chorobowe i pojawiać się z objawami COVID-19. Niedługo potem Amazon powiedział Smallsowi, aby został w domu, ponieważ prawdopodobnie miał kontakt z zarażonym kolegą. Smalls pojawił się na wiecu i został zwolniony, co skłoniło go do złożenia pozwu, ale sędzia umorzył sprawę w lutym. Napięcia między Smallsem i Amazonem osiągnęły punkt kulminacyjny, kiedy były pracownik został aresztowany w JFK8 i oskarżony o wtargnięcie na teren firmy, stawianie oporu podczas aresztowania i utrudnianie pracy administracji rządowej.

Czytaj też: Pracownicy Amazon wygrywają bitwę o utworzenie związku zawodowego

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button