E-commerceInfo z rynku
Gorące newsy

Decathlon wycofuje się z Rosji, ale nie ze względu na bojkot klientów

Francuska firma Decathlon ogłosiła, że w końcu wycofuje się z Rosji. Nie jest to jednak wynik bojkotu oraz krytyki wśród klientów, ale przez problemy z dostawami. Korporacja nie może realizować zleceń, przez co jest zmuszona do zawieszenia działalności na czas nieokreślony. Pracownicy firmy nie zostaną pozostawieni na lodzie, ponieważ dalej będą otrzymywać swoje pensje.   

Decathlon wycofuje się z Rosji. W tle problemy z dostawami

Decathlon zawiesił działalność w Rosji, ale nie było to skutkiem bojkotu konsumenckiego, a jedynie braku dostaw. Sytuacja ta związana jest z nałożonymi sankcjami na Federację Rosyjską, w tym blokadą systemu SWIFT. Do tej pory Decathlon, który należy do Grupy Mulliez Family Association, nie chciał wycofać się z tego kraju. Wszystko dlatego, iż posiadał 60 sklepów, a rynek rosyjski był firmy jednym z najbardziej dochodowych.

Co istotne, dwie inne firmy należące do tej grupy, czyli Auchan i Leroy Merlin dalej tam pozostaną. Pytanie tylko pozostaje — do kiedy. Niemniej jednak firma nie odcięła się od swoich 2500 pracowników, wśród których są osoby, które współpracują z firmą od 2006 roku.

Decathlon napisał w oficjalnym oświadczeniu, że:

W dramatycznym kontekście Ukrainy śledzimy rozwój wydarzeń, a w szczególności sytuację osób bezpośrednio poszkodowanych. W ścisłej zgodności z międzynarodowymi sankcjami nasza firma zauważa, że warunki dostaw nie są już spełnione, aby kontynuować swoją działalność w Rosji. Decathlon jest zmuszony zawiesić działalność swoich sklepów.

Wcześniej firmę skrytykował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba. Polityk zasugerował, że grupa bezpośrednio wspiera zbrodnicze działania armii rosyjskiej:

Odmawiając zakończenia działalności biznesowej w Rosji, Auchan Holding dokonuje świadomego wyboru, aby dalej sponsorować rosyjskie okrucieństwa na Ukrainie i czerpać krwawe zyski.

Decathlon zawiesza działalność w Rosji. Co z Auchan i Leroy Merlin?

Niemniej jednak wciąż w Rosji działa sieć sklepów Auchan, która zatrudnia około 30 tysięcy pracowników i  posiada tam 231 sklepów. Prowadzi również działalność e-commerce, dzięki czemu uzyskuje 10% swojego globalnego obrotu. Ponadto, jak informuje agencja Reuters:

[…] Leroy Merlin, który ma 45 tys. pracowników i 113 sklepów w Rosji, również zaopatruje się w większość swoich produktów lokalnie. Firma, która w zeszłym roku osiągnęła przychody w wysokości 5 mld euro w samej Federacji Rosyjskiej. 

Dlatego nie ma wątpliwości, iż sankcje nałożone na Federacje Rosyjską mają wymierne efekty i przyczyniają się do blokowania działalności dziesiątek firm. Do tej pory z rynku rosyjskiego zrezygnowały m.in. CocaCola, Renault, IKEA czy McDonald’s. Ponadto gigant logistyczny MAERSK zadecydował o całkowitym wycofaniu z Rosji. Oznacza to równocześnie zablokowane dostaw logistycznych, co w zdecydowany sposób utrudni działalność firm, które dalej działają na rynku rosyjskim.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button