DrogowyTransport

Grupa Waberer’s z dobrymi wynikami finansowymi. Zmiana modelu biznesowego wyszła na dobre?

Węgierska Grupa Waberer’s zakończyła rok z dobrymi wynikami finansowymi. W ostatnich miesiącach firma przeszła wiele zmian. Zmieniono model biznesowy, zmniejszając flotę i liczbę pracowników. 

Grupa Waberer’s – dobre wyniki na miniony rok

W minionym roku Waberer’s osiągnął dochód netto w wysokości 18,1 mln euro. To znaczna poprawa w porównaniu ze stratą 15,2 mln euro w okresie bazowym. W ostatnich miesiącach firma transportowa przeszła dużo zmian, obecnie Waberer’s kierowany jest przez nowego właściciela. W ubiegłym roku zmniejszono również flotę o 7% do 2803 ciężarówek. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia 16% mniej pracowników niż w latach ubiegłych (5857 osób). Jak podaje Grupa, lepsze wyniki są zasługą przede wszystkim wyższych stawek oraz poprawy efektywności.

Zobacz także: Duński gigant Maersk wycofuje się z Rosji! Całkowicie zamyka działalność!

Raport dotyczący zarobków został opublikowany na stronie internetowej Giełdy Papierów Wartościowych w Budapeszcie. Przychody wzrosły 4% do 590,8 mln euro, koszty bezpośrednie spadły natomiast o 1% do 464,6 mln euro. Wzrósł również zysk operacyjny na pozycjach powtarzalnych (do 27,2 mln euro z 2,1 mln euro).

Transport międzynarodowy przyniósł Grupie przychody na poziomie 344,9 mln euro (wzrost o 4,2% r/r). Lepsze wyniki odnotowano również w segmencie logistyki kontraktowej – 180,6 mln euro (wzrost o 4,1% r/r). Najmniejszy segment, działalność ubezpieczeniowa, zapewniła przychody wynoszące 75,9 mln euro (wzrost o 5,1% r/r).

Zmiana modelu biznesowego węgierskiego przedsiębiorstwa transportowego

Według dyrektora generalnego Waberer’s Zsolta Barna, to najbardziej dochodowy rok od 2017. Przyznał, że dobre wyniki finansowe są rezultatem zmiany modelu biznesowego oraz działań zmniejszających dźwignię finansową. Dodał również, że nowi właściciele mają własną wizję rozwoju na najbliższe lata, która będzie konsekwentnie realizowana:

Możemy stwierdzić, że Grupa Waberer’s znów wróciła na właściwe tory.

Zobacz także: Nowa Zelandia obniża ceny biletów transportu publicznego o połowę. Rząd walczy z drożyzną

2020 rok Grupa skończyła z ponad 40 mln euro na minusie. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku firma private equity Mid Europa Partners rozstała się z Waberer’s. Mniejszościowe udziały w spółce zostały nabyte przez lokalnych inwestorów, m.in. założyciela firmy György Wáberer.

Toyota opracowała zbiorniki magazynujące wodór dla dużych pojazdów. Przełom w branży?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button