Info z rynkuKolejowyTransport
Gorące newsy

Bunt białoruskich kolejarzy. Blokują tranzyt broni z Rosji na Ukrainę

Wojna na Ukrainie spowodowała światowe potępienie Rosji, która w zbrodniczy sposób zaatakowała swojego sąsiada. Krytyka obejmuje także Białoruś, której władze w bezprecedensowy sposób pomagają w ataku. Choć Łukaszenka kłamie, że jest w stosunku do konfliktu neutralny, to jego rodacy mają inne zdanie. Wiedzą o tym doskonale białoruscy kolejarze, który blokują transport rosyjskiej broni na Ukrainę.

Białoruscy kolejarze zablokowali transport rosyjskiej broni na Ukrainę

Według najnowszych informacji wywiadowczych Białoruś może przystąpić do ataku na Ukrainę w ciągu najbliższych dni. Jak informuje serwis Ukraińska Prawda, mówimy to o bezpośrednim uderzeniu na Wołyń. Aby zminimalizować nadciągający szturm, białoruscy kolejarze przerwali połączenie z Ukrainą. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko inwazji.

Jak poinformował białoruski działacz społeczny Franciszak Wiaczorka:

Bohaterowie! Białoruscy kolejarze przerwali połączenie kolejowe z Ukrainą, aby pociągi z rosyjskim sprzętem nie mogły wjechać na Ukrainę.

Potwierdził to szef Kolei Ukraińskich, dziękując białoruskim bohaterom.

Czytaj również: Koleje Białoruskie zaatakowane przez hakerów z grupy Anonymous!

Działacz napisał chwilę po swoim pierwszym wpisie, że wiadomość jest oficjalna, ponieważ otrzymali bezpośrednie potwierdzenie od białoruskich kolejarzy.

Właśnie otrzymaliśmy potwierdzenie od białoruskich kolejarzy. To prawda. Niestety, więcej szczegółów nie możemy ujawnić. Jak dotąd jest to największa antywojenna dywersja na kolei.

Czytaj również: Jak polskie firmy pomagają uchodźcom wojennym z Ukrainy

Istotnym faktem jest także informacja szefa narodowego przewoźnika Ukrainy – Ukrzaliznytsia. Oleksandr Kamyshin, szef państwowej spółki kolejowej, na antenie Nastoyaschee Vremya przyznał, że połączenie kolejowe pomiędzy Białorusią a Ukrainą już nie istnieje. W rozmowie powiedział, że:

[…] Zaapelowałem do Kolei Białoruskich, by nie wykonywały przestępczych rozkazów i nie kierowały rosyjskich konwojów wojskowych na Ukrainę. Teraz mogę powiedzieć, że nie ma żadnego związku między Białorusią a Ukrainą.

Nie mogę wyjaśnić szczegółów, ale jestem wdzięczny białoruskim kolejom za to, co robią… Wierzę, że ci ludzie będą w stanie powstrzymać białoruskie koleje przed transportem konwojów wojskowych na Ukrainę.

Tym samym rosyjski sprzęt wojskowy nie ma możliwości dojechać na Ukrainę drogą kolejową z terenów białoruskich. To ogromna pomoc, ponieważ wcześniej tym sposobem były dowożone m.in. czołgi czy transportery opancerzone BTR-80.

Białoruski batalion im. Kastusia Kalinowskiego pomaga Ukraińcom w walce z Rosjanami

Co istotne, na Ukrainie działa również białoruski batalion im. Kastusia Kalinowskiego. Dziesiątki wyszkolonych żołnierzy broni m.in. Kijowa oraz Mariupola przed rosyjskimi zbrodniarzami.

Z problem doskonale zdaje sobie Łukaszenka, który obawia się dywersji nawet wśród najbliższego otoczenia. Niemniej jednak zagrożenie ze strony najbliższego sojusznika Federacji Rosyjskiej wciąż istnieje.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

5 Komentarze

  1. Podejrzewam, że Lukaszenka doskonale zdaje sobie sprawę z tego co się dzieje. I nie tylko toleruje te działania, ale wręcz je wspiera…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button