PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyInfo z rynkuTransport

Strajk kierowców w Hiszpanii zakłóca przemysł spożywczy

Rozpoczęty 14 marca strajk kierowców w Hiszpanii, domagających się lepszych warunków pracy, spowodował zakłócenia w niektórych supermarketach i niektórych gałęziach przemysłu w Hiszpanii. Producenci nabiału z kolei skarżyli się w czwartek na braki w zaopatrzeniu, ponieważ przez strajk otrzymali mniej mleka.

Strajk kierowców w Hiszpanii trwa od poniedziałku

Strajk kierowców w Hiszpanii rozpoczął się w poniedziałek. Biorą w nim udział kierowcy ciężarówek i grupa właścicieli małych ciężarówek, zrzeszających się w Platformę Obrony Transportu. Demonstranci domagają się obniżenia podatków i złagodzenia przepisów w celu poprawy sytuacji, którą określają jako „całkowite bankructwo”.

Diesel to kropla, która przelała czarę goryczy – powiedział Jose Hernandez, przedstawiciel Platformy i kierowca ciężarówki, który stracił pracę 7 marca. Jego firma przestała działać, ponieważ pieniądze, które zarabiała, nie pokrywały kosztów.

Gwałtownie rosnące koszty energii, pogłębione przez rosyjską inwazję na Ukrainę, przyczyniły się do ogólnego wzrostu cen, grożąc spowolnieniem ożywienia gospodarczego po pandemii i wywołując niezadowolenie społeczne w wielu krajach.

Hiszpańska Federacja Przemysłu Spożywczego i Napojów (FIAB) wezwała rząd do podjęcia działań przeciwko blokadom dróg w niektórych obszarach przemysłowych w Hiszpanii, które częściowo uniemożliwiły dostawy paszy dla bydła do gospodarstw rolnych, materiałów do opakowań do fabryk, oraz przepływ niektórych świeżych produktów do supermarketów.

Nie możemy pozwolić, aby agresywna mniejszość odebrała prawa większości, która chce pracować – powiedział Mauricio Garcia de Quevedo, szef FIAB.

Czytaj też: Polskie firmy transportowe działające na wschodnich rynkach oczekują ustanowienia tarczy ochronnej

Niektóre z pikiet przybrały brutalny charakter

Minister transportu Raquel Sanchez nazwała protest „bojkotem powiązanym z grupami skrajnie prawicowymi”, czemu Hernandez zaprzeczył, nazywając Platformę bezpartyjną. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wzmocniło bezpieczeństwo na drogach, wysyłając 23 600 funkcjonariuszy policji, aby zagwarantować dostawy żywności.

Warto dodać, że rząd już wcześniej osiągnął już porozumienie z głównymi związkami zawodowymi kierowców ciężarówek, aby uniknąć trzydniowego strajku pod koniec 2021 roku. Hiszpańscy kierowcy ciężarówek odwołali wówczas trzydniowy strajk w tygodniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia po osiągnięciu porozumienia z rządem. 

To historyczna umowa, która poprawia warunki przewozu towarów i umożliwi anulowanie przestojów zaplanowanych na Boże Narodzenie – napisała wtedy na Twitterze minister transportu Raquel Sanchez.

Strajk kierowców w Hiszpanii odbywa się jednak ponownie, co oznacza, że nie są oni zadowoleni ze zmian, które zostały wprowadzone lub ich braku. 

Czytaj też: Rosja i Białoruś są bliskie bankructwa. Bank Światowy ostrzega przed problemami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button