Raben
MorskiTransport

Kontrolowany przez rebeliantów tankowiec zagraża Jemenowi. ONZ próbuje zapanować nad sytuacją

Siedem kilometrów od wybrzeża Jemenu zacumowany jest tankowiec FSO Safer. 45-letnia jednostka została przejęta w 2015 roku przez Huti. Już wielokrotnie prowadzono rozmowy dotyczące usunięcia niszczejącego statku, jednak tym razem może w końcu dojść do przełomu. Jemen może uniknąć katastrofy, która uniemożliwi życie w państwie, jeśli tankowiec wybuchnie. 

Tankowiec zagraża milionom

Tankowiec pełen ropy od lat znajduje się siedem kilometrów od wybrzeża Jemenu, zagrażając mieszkańcom kraju. FSO Safer to tankowiec o tonażu 406 640 DWT i długości 362 m, który mieści 1,14 miliona baryłek ropy. Statek został przejęty przez rebeliantów Huti od 2015 roku. Wcześniej tankowiec był kontrolowany przez państwową spółkę, której fundusze wystarczały tylko na powierzchowną konserwację. W związku ze złym stanem technicznym może w każdej chwili dojść do zatonięcia lub wybuchu. Już kilkukrotnie alarmowano o wycieku ropy z ładowni.

Jak donosi portal Gospodarka Morska, wybuch statku przyczyni się do bezpośredniego zagrożenia dla 8 mln Jemeńczyków. Ponadto katastrofa zablokuje port Hodeidah, przez który transportowane są dostawy żywności do kraju. Dojdzie również do katastrofy biologicznej, Morze Czerwone zostanie skażone, uniemożliwiając rybołówstwo, a więc podstawowe zajęcie obywateli pogrążonego w wojnie kraju. Skażone zostaną również ziemia i wody gruntowe, praktycznie uniemożliwiając jakiekolwiek uprawy. Potencjalnie zagrozi transportowi morskiemu Dżibuti, Erytrei i Arabii Saudyjskiej.

Raben

Zobacz także: Rosyjskie statki będą mogły wpływać do norweskich portów

Zobacz także: Przed inwazją na Ukrainę majątki oligarchów stanowiły 21% rosyjskiego PKB. Ile stanowią dzisiaj?

Jemen – tankowiec FSO Safer może zostać usunięty przez ONZ

Jest jednak szansa na usunięcie tankowca. FSO Safer może zostać odpowiednio zabezpieczony dzięki umowie podpisanej na początku marca przez Huti i ONZ. Porozumienie dotyczy przeniesienia ropy na inny statek, który zostanie podstawiony w strategiczne miejsce. Nie podano jednak daty operacji oraz harmonogram działań. Przywódcy Huti i David Gressly, koordynator ONZ ds. pomocy humanitarnej w Jemenie podpisali „memorandum ustaleń” dotyczące ram współpracy w sprawie koordynowanej przez ONZ propozycji rozwiązania zagrożenia stwarzanego przez FSO Safer. Działania likwidowałyby krótkoterminowe zagrożenie bezpośrednim wybuchem. Prace będą uzależnione od budżetu pozyskanego na ten cel od darczyńców.

Warto zaznaczyć, że już wcześniej w ostatniej chwili Huti wycofywali się, rezygnując tym samym z podpisania umów. To dla nich karta przetargowa w rozmowach z jemeńskim rządem. Jednak rebelianci nie dysponują budżetem, który pozwoliłby na samodzielne zabezpieczenie tykającej bomby w postaci tankowca.

Terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych powstanie w Porcie Gdańsk!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button