PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
MorskiTransport
Gorące newsy

Jeronimo Martins: blokada portu w Odessie przyczyni się do drastycznych podwyżek cen żywności

Odessa to strategiczny i największy ukraiński port. Jego położenie i jest kluczowe dla eksportu zboża. Grupa Jeronimo Martins ostrzega przed potencjalnymi skutkami zablokowania terminali przez Rosjan. Blokada portu w Odessie to czarny scenariusz nie tylko dla sieci handlowych, ale również konsumentów. 

Jeronimo Martins ostrzega przed blokadą Odessy

W skład Jeronimo Martins należy m.in. sieć sklepów Biedronka. W tym tygodniu odbyła się konferencja prasowa, która została zorganizowana w związku z ogłoszeniem wyników finansowych za 2021 rok. Całkowite przychody Biedronki zwiększyły się o 11%, sieć kontynuuje ekspansję na polskim rynku. Przyznano, że Biedronka chce nadal pozostać konkurencyjna, co jest równoznaczne z większą presją na marże. Wskazano również zagrożenie, jakim jest całkowita blokada portu w ukraińskiej Odessie.

Zobacz także: Rosyjskie statki będą mogły wpływać do norweskich portów

Pedro Soares dos Santos, szef grupy Jeronimo Martins ostrzega:

Jeśli ten największy ukraiński port zostanie zamknięty, to wówczas wystąpią niedobory zbóż.

Blokada portu w Odessie oznacza wzrost cen żywności

Jeśli Odessa zostanie zablokowana, wówczas w Europie wystąpią znaczne niedobory zbóż, co będzie się wiązać z drastycznymi podwyżkami cen produktów spożywczych. Santos dodał również, że nawet bez blokady Odessy będziemy mierzyć się z wyższymi cenami w sklepach. Stwierdził, że już obecne ceny żywności są wysokie, a w ciągu najbliższych 4-5 tygodni Grupa podejmie działania mające na celu zablokowanie dalszego wzrostu.

Zobacz także: Biden ogłosił zakaz importu rosyjskiej ropy przez USA

Obecnie nie doszło do zajęcia portu w Odessie. Według Agencji Ukrinform w czwartek, 10 marca, rosyjskie okręty zawróciły w kierunku Krymu, co uspokoiło inwestorów. Przez port transportowane są znaczne ładunki zbóż, zasilających europejskie rynki. Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego zapewniają jednak, że bezpieczeństwo żywnościowe Polski nie jest obecnie zagrożone. Więcej powodów do obaw mają natomiast kraje rozwijające się, które sprowadzają zboże głównie z Rosji i Ukrainy. (Więcej: Czy bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest zagrożone? Otóż nie jest). Najbardziej zagrożonym państwem jest obecnie Egipt (Więcej: Inflacja w Egipcie rośnie. Państwu zagraża kryzys humanitarny).

Port w Rotterdamie zdobywa nowe tereny dla „zielonych” firm

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button