MorskiTransport

Rosyjskie statki będą mogły wpływać do norweskich portów

Norweski minister handlu i przemysłu w tym tygodniu poinformował, że Norwegia nie przyłączy się do ewentualnych unijnych sankcji w zakresie obostrzeń dotyczących portów. Rosyjskie statki dalej będą mogły wpływać do norweskich przystani, niezależnie od tego czy Unia Europejska wprowadzi takie sankcje, czy nie.

Norwegia odmawia udziału w sankcjach na rosyjskie statki

Norweski rząd w tym tygodniu postanowił pozostawić swoje porty morskie otwarte dla rosyjskich statków. Poinformował o tym minister handlu i przemysłu, Jan Christian Vestre. Przekonywał on, że Norwegia nie dołączy do takich państw jak Kanada, czy też Wielka Brytania, które już na początku inwazji Rosji na Ukrainę, zakazały rosyjskim statkom wpływać do ich portów. Norweski minister podkreślił, że rosyjskie statki będą mogły korzystać z przystani i stoczni w tym państwie nawet wtedy gdy do sankcji przyłączy się cała Unia Europejska.

Zobacz również: Rosyjskie statki nie wpłyną również do kanadyjskich portów

Jak sam przyznał:

Jeśli UE dojdzie do wniosku, który różni się od norweskiego, nie będzie oznaczać to automatycznie, że rząd norweski zmieni zdanie i podąży za UE.

Minister nie chce „palić mostów”

Zdaniem norweskiego ministra, sankcje wobec Rosji muszą być wymierzone w reżim Władimira Putina, a nie w zwykłych Rosjan, a to właśnie w zwykłych Rosjan według niego miałby uderzyć zakaz wpływania rosyjskich statków do norweskich portów.

Zobacz również: Norweski przemysł naftowy zanotował rekordowe wpływy ze sprzedaży ropy i gazu

Stwierdził on:

Nie chcemy krzywdzić naszych dobrych przyjaciół Rosjan. To jest reżim Putina i to jest jego wojna i tu muszą uderzyć sankcje

Zobacz również: Linie wycieczkowe wycofują się z Rosji po inwazji na Ukrainę!

Następnie dodał:

Musimy pamiętać, że nadchodzi czas po Putinie i po wojnie i wtedy chcemy interakcji, handlu i współistnienia oraz dobrej współpracy i przyjaźni przez granicę z Rosją. […] Nie wolno nam palić mostów do narodu rosyjskiego.

Rosyjskie statki ważne dla lokalnych portów w Norwegii

Uzasadnieniem dla wstrzemięźliwości Norwegii w nakładaniu sankcji na rosyjskie statki jest z pewnością korzyść ekonomiczna jaką porty norweskie osiągają dzięki obsłudze rosyjskich kutrów rybackich. Oba kraje dzielą rozległe wody Morza Barentsa i od ponad 50 lat wspólnie zarządzają bogatymi łowiskami dorsza. Duża liczba rosyjskich statków regularnie zawija do norweskich przystani w celu wyładunku lub naprawy statków. Wiele norweskich miast wręcz zależy finansowo od działalności stoczni, które naprawiają rosyjskie statki. Jednym z nich jest Kirkenes, w którym norweski minister handlu i przemysłu udzielał wywiadów w tym tygodniu.

Czy zakaz dostępu do portów dla statków rosyjskich będzie skuteczny?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

4 Komentarze

  1. No w końcu Norwegia ma teraz więcej zamówień na ropę w tym z Polski to musi ją gdzieś kupić …żeby zarobić..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button