Zeppelin wózki
MorskiTransport

Tajwańska firma U-Ming ochrzciła nowy ekologiczny masowiec

Nowy ekologiczny masowiec typu Post-Panamax, zamówiony przez tajwańską firmę żeglugową U-Ming Marine Transport Corporation, został ochrzczony podczas ceremonii online 9 marca.

U-Ming ochrzcił nowy ekologiczny masowiec

Cemtex Excellence, nowy ekologiczny masowiec o nośności 99 990 dwt, został zbudowany w japońskiej stoczni Oshima Shipbuilding. Ceremonię chrztu poprowadził Douglas Hsu, prezes Far Eastern Group, w siedzibie grupy w Taipei. Był połączony online ze stocznią Oshima Shipbuilding. U-Ming jest jedną z dziewięciu notowanych na giełdzie spółek należących do Far Eastern Group.

Jak podaje U-Ming, statek o pojemności 119 816 cbm ma zostać oficjalnie zwodowany 14 marca 2022 roku. Cemtex Excellence ma długość 235 metrów, szerokość 40 metrów i nośność 99 990 ton metrycznych. Jest to pierwszy z serii Post-Panamax o nośności 99 990 dwt zbudowany dla U-Ming przez Oshima Shipbuilding. Firma przekonuje, że nowe systemy statku znacznie zmniejszają zużycie paliwa na jednostkę ładunku i obniżają koszty operacyjne. W związku z tendencją w branży do osiągania małych prędkości, prędkość nawigacji została zoptymalizowana. Wąska, opływowa konstrukcja mostka pomaga również zmniejszyć opór wiatru.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Ze względu na nowe, bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska, które mają zostać wprowadzone w styczniu 2023 r., takie jak wskaźnik projektowej efektywności energetycznej (EEXI) i wskaźnik intensywności emisji dwutlenku węgla (CII), stare statki, które nie spełniają tych przepisów, będą stopniowo wycofywane. W drugiej połowie 2020 r. w transporcie kontenerowym odnotowano znaczny wzrost popytu, co zaowocowało dużą liczbą zamówień na duże kontenerowce. W najbliższych latach wiele stoczni będzie zajętych pracami związanymi z budową kontenerowców, co doprowadzi do spowolnienia dostaw masowców.

Czytaj też: Przez zerwane łańcuchy dostaw statki kontenerowe zastępują… masowce

Ekologiczny masowiec pomoże w budowaniu przyjaznego rynku żeglugi

Po stronie popytu wiele krajów walczy o poprawę infrastruktury, co z kolei zwiększy zapotrzebowanie na surowce, a to spowoduje wzrost stawek frachtowych w żegludze masowej. Według prognozy Clarksons Dry Bulk Trade Outlook na styczeń 2022 r., tempo wzrostu floty statków do przewozu suchych ładunków masowych ma wynieść jedynie 2,1% w 2022 r., podczas gdy popyt na nie wynosi około 2,5%. U-Ming wyjaśnił, że oczekiwane wolniejsze tempo podaży tonażu będzie nadal sprzyjać rynkowi suchych ładunków masowych w perspektywie krótkoterminowej.

Poprawiając efektywność zarządzania, integrując wewnętrzne zasoby organizacyjne poprzez współpracę zespołów międzywydziałowych, rozwijając wysokowydajne „Eko-statki”, świadcząc zróżnicowane i zrównoważone usługi oraz digitalizując naszą działalność, chcemy wzmocnić naszą podstawową konkurencyjność i przyczynić się do stworzenia bardziej ekologicznego i zrównoważonego rynku żeglugi – przekazał U-Ming.

Nowy ekologiczny masowiec wejdzie w skład pokaźnej floty firmy. U-Ming jest obecnie właścicielem i operatorem masowców, cementowców, bardzo dużych zbiornikowców do przewozu ropy naftowej (VLCC), rudy (VLOC) oraz statków do przewozu załóg (CTV) – łącznie 60 statków, w tym statków w eksploatacji, w budowie, w spółkach joint venture i w usługach zarządzania statkami – o łącznej nośności 8,25 mln ton.

Czytaj też: Kolejne zakłócenia w łańcuchach dostaw powodują wzrost cen frachtów

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button