Magazyny

Inteligentny dach jako rozwiązanie, które uchroni przed katastrofą

Zestawienie słów inteligentny oraz dach może wydawać się nieco osobliwe. Jednak jesteśmy przekonani, że każdy, kto choć w niewielkim stopniu pozna możliwości opisywanych rozwiązań, szybko stwierdzi, że jest ono właściwe. Czym więc jest inteligentny dach? To nowoczesne, w pełni zintegrowane narzędzia, które całkowicie zmieniają obsługę dachów płaskich w obiektach wielkopowierzchniowych.

Inteligentny dach, czyli potrzeba matką wynalazków

Jak to często bywa, początki inteligentnych rozwiązań to kolejny przykład klasycznego związku przyczynowo-skutkowego, a więc potrzeby rodzącej rozwiązanie. Szeroko rozumiana opieka nad dachami płaskimi w obiektach wielkopowierzchniowych od początku rodziła wiele trudności. Intensywny rozwój technologii, jaki mogliśmy obserwować w ostatnich latach, umożliwił stworzenie szeregu narzędzi oraz platformy online, które czynią zarządzanie dachami płaskimi znacznie wydajniejszym, a przede wszystkim bezpieczniejszym. Ale po kolei…

Trudności w zarządzaniu dachem płaskim

Każdy właściciel, najemca lub zarządca ma przed sobą szereg obowiązków wynikających z przepisów prawnych. W dużym stopniu sprowadzają się one do zapewnienia bezpieczeństwa i regularnej dbałości o obiekt, a co za tym idzie także o jego dach.

Działania związane z bezpieczeństwem to przede wszystkim regularne przeglądy stanu dachu (poszycie, ewentualne przecieki), serwisowanie go oraz brak zwłoki w kontekście ewentualnych napraw. Trzeba również pamiętać o zmiennych warunkach pogodowych, zwłaszcza dziś, gdy zmiany klimatu istotnie zwiększyły nieprzewidywalność występowania niektórych zjawisk atmosferycznych. Problemem może być też odśnieżanie dachu — absolutnie konieczne, często wykonywane w sposób niezgodny z przepisami i skutkujący np. zniszczeniem poszycia dachu.

Zobacz także: Inteligentne ładowanie aut może być kluczem do oszczędzania prądu

Skala wspomnianych trudności rośnie wraz z powierzchnią dachu i liczbą obiektów, którymi trzeba zarządzać. Kontrolowanie kilku lub kilkunastu budynków to nie lada wyzwanie, niosące za sobą masę problemów.

To nie wszystkie trudności, a jednak już teraz widać, że pojawienie się inteligentnych narzędzi było kwestią czasu. Niebywale silna potrzeba musiała wygenerować rozwiązanie. Tak też zrobiła.

Inteligentny dach — czyli jaki?

To bardzo dobre pytanie. Sam koncept zaawansowanych technicznie systemów, które wspierają nas w codziennej pracy, nie jest niczym nowym. W przypadku rozwiązań związanych z szeroko rozumianym zarządzaniem obiektami chodzi głównie o pozyskiwanie danych oraz ich właściwą interpretację.

To gwarancja zwiększonego bezpieczeństwa, jak też szybszego podejmowania decyzji. Kiedy jesteśmy wyposażeni w informacje, które możemy nie tylko zestawić ze sobą, ale też wydajnie przeanalizować, a później zarchiwizować — decyzje przychodzą zdecydowanie łatwiej.

Nic więc dziwnego, że finalnie inteligentny dach okazał się projektem nastawionym głównie na analizę tu i teraz. Trzeba jednak uczciwie zauważyć, że istotnym elementem całego rozwiązania stały się alerty pogodowe, dzięki którym dużo łatwiej można przygotować się na to, co jeszcze do niedawna było znacznie trudniejsze do przewidzenia.

Zintegrowany, funkcjonalny, wydajny

Inteligentny dach to m.in. produkt firmy SENSE. W przypadku tego produktu jest to zintegrowany ekosystem łączący w sobie nowoczesne, niezwykle czułe sensory oraz sprzęgającą je razem elektroniczną platformę wraz z systemem alertów pogodowych. Tworzy się w ten sposób pewnego rodzaju konstrukcja, zbierająca masę danych.

W jej skład wchodzą przede wszystkim:

  • Sensory S-ONE — laserowe sensory, które wraz z tarczą pomiarową instalowane są pod dachem. Co 3 minuty rejestrują zmianę ugięcia w kluczowych punktach z dokładnością do 1 mm.
  • Detektory Spiętrzenia Wody (DSW) — instalowane na dachach płaskich, wykrywają poziom wody przekraczający normę, informują o drożności wpustów dachowych, a także o czasie utrzymywania się zastoisk wody dookoła nich.
  • Alerty pogodowe — stanowią doskonałe uzupełnienie systemu monitoringu dachu płaskiego. To moduł aplikacji prezentujący informacje pogodowe, które umożliwiają podjęcie działań wyprzedzających w kontekście nadchodzących niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych np. intensywnych śnieżyc.
  • Platforma Inteligentny Dach — platforma, która integruje wszystkie powyższe urządzenia i funkcjonalności. W jednym miejscu zbiera szereg informacji o stanie monitorowanego dachu. Istotne dane przesyłane są bezpośrednio na smartfon. Co ważne, może obsługiwać dowolną liczbę budynków.

To dopiero początek…

Inteligentny dach, choć już niezwykle rozwinięty, stanowi wstęp do wdrożenia kolejnych funkcjonalności, które zwiększą bezpieczeństwo dachów płaskich, jak też wygodę codziennej pracy właścicieli, najemców i zarządców obiektów wielkopowierzchniowych. Zachęcamy do śledzenia marki SENSE Monitoring oraz jej działań na rynku inteligentnych rozwiązań. Warto być z nimi na bieżąco.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button