KolejowyTransport
Gorące newsy

Pociąg Allegro łączący Helsinki z Sankt Petersburgiem został zawieszony

Pociąg Allegro łączył Helsinki z Sankt Petersburgiem. Jednak wskutek sankcji kursowanie pociągów zostało wstrzymane, a Rosja została odizolowana od państw UE. 

Pociąg Allegro – łącznik pomiędzy Finlandią a Rosją

W 2019 roku podjęto decyzję o uruchomieniu codziennego pociągu Allegro kursującego z Helsinek do Sankt Petersburga. Pociąg pokonywał trasę ok. 400 km w niespełna 3,5 godziny. Obecnie, z uwagi na rosyjską inwazję na Ukrainie, postanowiono wstrzymać połączenie. W piątek 4 marca odbył się ostatni kurs.

Połączenie już wcześniej zawieszono w 2020 roku ze względu na pandemię. Ruch wznowiono w grudniu ubiegłego roku. Jednak z uwagi na rosyjską inwazję na Ukrainę, Finowie postanowili wycofać się z umowy i po raz kolejny zawiesić połączenie z Rosją. Po tym, jak strefa powietrzna została wyłączona, pociąg był jedynym bezpośrednim połączeniem transportowym z Rosji do Unii.

Zobacz także: Węzły kolejowe pomiędzy Ukrainą a Rosją całkowicie zniszczone

Ostatni pociąg przybył na stację w piątek

W minionym tygodniu UE zwróciła się do przewoźnika realizującego połączenie pomiędzy Finlandią a Rosją o kontynuowanie kursów przez kilka kolejnych dni, aby obywatele Finlandii mogli bezpiecznie wrócić do domu. W ostatnich dniach kursowania pociągu w wagonach sporo było również Rosjan, którzy chcieli uniknąć zachodnich sankcji. Aby kupić bilet na pociąg, pasażerowie musieli dysponować dowodem szczepienia przeciwko Covid uznawanym przez UE. Biorąc pod uwagę, że większość Rosjan jest zaszczepionych Sputnikiem, to wykluczało możliwość migracji do Finlandii. Dlatego na wydostanie się z kraju największą szansę mieli Rosjanie pracujący za granicą.

Na początku tygodnia w komunikacie VR podano:

Pociągi jadące w przeciwnym kierunku [do Rosji] są praktycznie puste. Z komercyjnego punktu widzenia nie jest to dobra sytuacja dla VR, ale wypełnimy nasz obowiązek serwisowy.

Połączenie cieszyło się popularnością. Korzystali z niego nie tylko turyści, ale również Rosjanie udający się na zakupy lub do pracy do Finlandii. Według szacunków od momentu uruchomienia z połączenia skorzystało 500 tysięcy pasażerów.

Zobacz także: Czy Rosja zbankrutuje? Wskaźnik ryzyka niewypłacalności wynosi 65 procent!

Finlandia i Rosja mają równe udziały w projekcie kolejowym. Trudno przewidzieć przyszłość inicjatywy. W wyniku nałożonych sankcji na Federację Rosyjską aktualnie nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy Rosją a Unią Europejską. Kraj został prawie całkowicie odizolowany.

Nowy Jedwabny Szlak: Węgry planują wspólną spółkę kolejową z Rosją

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button