MorskiTransport
Gorące newsy

Niemcy podpisały umowę dotyczącą budowy terminalu LNG!

Niemcy chcą zwiększyć dywersyfikację dostaw gazu, a terminal LNG ma sprawić, że skroplony gaz będzie docierał do kraju drogą morską. 

Stopniowe uniezależnianie się od dostaw z Rosji

Jak poinformowało niemieckie ministerstwo gospodarki, bank rozwojowy KfW podpisał z RWE oraz Gasunie memorandum dotyczące budowy terminala LNG u ujścia Łaby. To pierwszy krok zmierzający do większej dywersyfikacji dostaw gazu w niemieckiej gospodarce. Wcześniej powstanie dwóch terminali LNG zapowiedział kanclerz Niemiec, Olaf Scholz. Na podstawie memorandum, KfW ma objąć 50% udziałów w gazoporcie poprzez dostarczenie kapitału. Operatorem zaś będzie przedsiębiorstwo Gasunie należące do Niderlandów.

Zobacz także: Australia to największy eksporter LNG na świecie! Katar i USA w tyle

Niemcy – terminal LNG u ujścia Łaby

Budowa terminalu ma ruszyć już wkrótce, Scholz chciałby, aby powstał w ciągu kilkunastu miesięcy. Według założeń niemieckiego rządu ma mieć zdolność regazyfikacyjną rzędu 8 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Niemcy traktują LNG jako rozwiązanie przejściowe w drodze do pełnej transformacji energetycznej. Jednocześnie niepewna przyszłość projektu NS2 wywiera presję na większe uniezależnienie się od partnera z Rosji.

Decyzja o budowie terminali została wydana 27 lutego, a więc kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę. Jako lokalizację wybrano Brunsbuettel i Wilhelmshaven nad Morzem Północnym. Jednak eksperci wskazują, że decyzja o zwiększeniu udziału LNG w gospodarce może wiązać się z wyższymi cenami, gdyż skroplony gaz jest droższy od gazu sprowadzanego z Rosji. Koalicja (SPD, Zieloni i FDP) uchwaliła pakiet ulg minimalizujących wpływ inflacji. Kanclerz przyznał, że obecnie przygląda się wysokim cenom energii, co może być powodem dalszej interwencji rządu.

Zobacz także: Rynek żeglugowy LNG rośnie w siłę dzięki rosnącemu popytowi

Terminal LNG z pewnością pozwoli na częściowe uzależnienie Niemiec od dostaw rosyjskiego gazu. Według zapowiedzi kanclerza planowana jest budowa dwóch terminali, z czego jeden w przyszłości zostanie przekształcony, aby mógł przyjmować dostawy m.in. amoniaku.

Projektowi sprzeciwiają się organizacje ekologów. Zarzucają rządowi skupianie się na doraźnych rozwiązaniach. Oprócz terminali Niemcy zwiększą państwową rezerwę ropy naftowej. Ilości magazynowanego gazu ziemnego mają zostać zwiększone o dwa miliardy metrów sześciennych. W planach jest pozyskanie dodatkowych zapasów gazu ziemnego na światowych rynkach.

Czy zakaz dostępu do portów dla statków rosyjskich będzie skuteczny?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button