Info z rynkuLotniczyTransport

Boeing planuje niemalże podwoić produkcję 737 MAX do końca 2023 roku

Boeing po raz kolejny stara się wyjść z kryzysu i powrócić na rynek, dlatego zapowiedziano plany zwiększenia produkcji modelu 737 MAX. Eksperci jednak podchodzą nieco sceptycznie do tak ambitnych planów. 

Plany Boeinga na wyjście z kryzysu

Boeing planuje zwiększyć produkcję 737 do około 47 miesięcznie do końca przyszłego roku. Po zmniejszeniu produkcji w trakcie pandemii zarówno Boeing, jak i Airbus odnotowują wyraźne ożywienie na rynku. Popyt na swoje odrzutowce pasażerskie średniodystansowe przyczynia się do kolejnych zamówień.

Zobacz także: Airbus ogłasza rekordowe wyniki finansowe za 2021 rok!

Jednak plany Boeinga mogą jeszcze ulec zmianie, gdyż uzależnione są od wielu zmiennych czynników. Po pierwsze nie jest pewne czy łańcuchy dostaw zostaną obudowane. Jeśli problemy w branży logistycznej będą narastać, realizacja założonego planu stanie się niemożliwa. Pojawiają się także wątpliwości czy dostawcy sprostają tak szybkiemu zwiększeniu tempa produkcji. Ponadto podwykonawcy zmagają się ze znacznym niedoborem siły roboczej. Brakuje też podstawowych materiałów.

Boeing 737 MAX – szybkie zwiększenie tempa produkcji

Pod koniec stycznia Brian West, dyrektor finansowy, zapowiedział, że miesięczna produkcja 737 wynosi obecnie 27 samolotów i jest na dobrej drodze do osiągnięcia 31 samolotów miesięcznie w połowie roku. W kolejnych kwartałach produkcja ma być konsekwentnie zwiększana i osiągnąć liczbę 47 odrzutowców miesięcznie w drugiej połowie przyszłego roku. Jednak nawet jeśli podwykonawcy zdołają dostosować się do szybkiego tempa, produkcja 47 samolotów na miesiąc i tak jest znacznie poniżej tempa produkcji z 2019 roku, kiedy 737 MAX został uziemiony.

Zobacz także: Disney i Boeing – najgorsze akcje Dow Jones w 2021 roku

Największy konkurent Boeinga, Airbus wyznaczył miesięczny cel produkcji 65 samolotów modelu A320 do połowy przyszłego roku. Podczas gdy amerykański konkurent po raz kolejny stara się wyjść z kryzysu, Airbus odnotowuje rekordowe wyniki finansowe po dwóch ciężkich latach, gdy wskutek pandemii zamówienia na samoloty były ograniczone. Airbus rozszerza swoją działalność, w tym na rynku helikopterów. Gigant lotniczy prowadzi również intensywne badania nad samolotem napędzanym na wodór. Koncepcja ma zostać ujawniona do 2035 roku.

Rossija Airlines wycofa samoloty Boeing 747 ze swojej floty

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button