MorskiTransport

Agencja żeglugowa ONZ zwołuje specjalne posiedzenie w sprawie Ukrainy

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) poinformowała o zwołaniu w przyszłym tygodniu specjalnego posiedzenia. Agencja żeglugowa ONZ zwołuje spotkanie w celu omówienia zagrożeń dla marynarzy i statków na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim po inwazji Rosji na Ukrainę.

Agencja żeglugowa ONZ zwołuje specjalne posiedzenie

Ponad 15 krajów wezwało w tym tygodniu do zwołania posiedzenia IMO w związku z rosnącymi obawami o bezpieczeństwo statków i ich załóg na Morzu Czarnym i Azowskim. Zagraniczne statki są bowiem uszkadzane przez pociski wystrzeliwane przez rosyjskie wojsko, które obecnie dokonuje brutalnej inwazji na Ukrainę. Agencja żeglugowa ONZ zwoła w przyszłym tygodniu spotkanie w celu omówienia zagrożeń dla marynarzy i statków na tych wodach.

Należący do Estonii statek towarowy zatonął w czwartek w pobliżu głównego ukraińskiego portu na Morzu Czarnym, Odessy, kilka godzin po tym, jak wcześniej statek z Bangladeszu został trafiony pociskiem lub bombą w innym porcie, zabijając jednego z członków załogi. W ostatnich dniach co najmniej trzy inne statki zostały trafione pociskami wystrzelonymi przez rosyjskie wojska.

Wiele firm żeglugowych zawiesiło rejsy do dotkniętych wojną portów Morza Czarnego i innych terminali na Ukrainie. Składki ubezpieczeniowe za rejsy gwałtownie wzrosły od czasu inwazji Rosji, którą Moskwa nazywa „operacją specjalną”. IMO poinformowała, że wirtualne spotkanie odbędzie się w dniach 10 i 11 marca z udziałem Rady, składającej się z 40 państw członkowskich wybieranych na dwuletnią kadencję. Państwa niebędące członkami Rady, takie jak Ukraina, będą mogły wygłaszać oświadczenia.

Czytaj też: Turecki statek zaatakowany przez Rosjan na Morzu Czarnym

Agencja żeglugowa ONZ w teorii odpowiada za bezpieczeństwo statków

Agencja żeglugowa ONZ liczy 175 państw członkowskich i trzech członków stowarzyszonych, a jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony żeglugi międzynarodowej. Choć może ona przyjmować międzynarodowe przepisy zwiększające bezpieczeństwo na morzu, nie może powstrzymać statków handlowych od żeglugi do miejsc przeznaczenia.

Statki handlowe nie powinny podejmować prób wpływania na Morze Azowskie lub północno-zachodnie Morze Czarne – napisano w nocie doradczej, dodając, że wiele statków handlowych zostało trafionych w wyniku rosyjkiego ataku rakietowego i ostrzału w pobliżu ukraińskich portów i wód terytorialnych.

W środę związek zawodowy Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu i inne organizacje uznały część Morza Czarnego i Azowskiego za „obszar działań wojennych”, co daje marynarzom prawo do odmowy żeglugi w tym regionie.

Czytaj też: Putin o zachodnich sankcjach: Przypominają wypowiedzenie wojny

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button