DrogowyTransport

Honda i Sony zakładają spółkę, która zajmie się produkcją elektryków

Honda podejmie współpracę z Sony w celu zaprojektowania samochodu elektrycznego. Spółka joint venture to kolejny przykład próby wejścia do branży motoryzacyjnej firm technologicznych. 

Honda Sony zakładają spółkę joint venture

Sony Corp. i Honda Motor Co Ltd połączą siły, aby wspólnie opracować samochód elektryczny. Współpraca będzie polegała na utworzeniu spółki joint venture. Pierwszy samochód ma zostać sprzedany w 2025 roku. Honda będzie odpowiedzialna za projekt modelu, Sony natomiast za zaplecze elektroniczne i platformę usług mobilności. Nie ujawniono finansowych szczegółów projektu.

Firmy będą projektować, rozwijać i sprzedawać samochody elektryczne, ale nie będą właścicielami ani operatorami zakładów produkcyjnych.

Zobacz także: Cena niklu najwyższa od dekady! Prognozowany dalszy wzrost

Współpraca branży motoryzacyjnej i technologicznej zapewni przewagę?

Oprócz dwóch strategicznych partnerów, na konferencji prasowej dyrektor generalny Hondy Toshihiro Mibe powiedział, że spółka jest otwarta na współpracę z innymi zewnętrznymi partnerami. Dążenie do niskiej emisyjności na całym świecie wywiera presję na cały sektor motoryzacyjny. Według ekspertów Honda i Sony połączyły siły, aby zyskać większą przewagę nad konkurencyjnymi spółkami. Firmy technologiczne muszą spełnić rygorystyczne przepisy dotyczące bezpieczeństwa dla pojazdów i stworzenia samochodów zdolnych do wytrzymania trudnych warunków jazdy. Pomimo że pozycja Sony została w ostatnich latach osłabiona głównie przez Samsunga, producent technologii wciąż dysponuje zaawansowanymi urządzeniami takimi jak czujniki krytyczne dla autonomicznej jazdy.

Zobacz także: Toyota wznawia produkcję po ataku hakerskim, który zatrzymał produkcję w japońskich fabrykach

Honda będzie również rozwijać przemysł samochodów elektrycznych niezależnie od utworzonej spółki joint venture. Wcześniej przedstawiciele firmy zapowiedzieli, że do 2040 roku firma wycofa pojazdy napędzane gazem. Honda współpracuje również z General Motors. Współpraca również ma na celu opracowanie prototypu samochodu elektrycznego.

Sony także już wcześniej opracowywało koncepcję pojazdów zasilanych bateriami VISION-S 02, jednak nie wiadomo, kiedy testy dobiegną końca i czy projekty trafią do produkcji seryjnej. Przedsięwzięcie jest kolejnym przykładem tendencji wkraczania firm technologicznych do branży motoryzacyjnej. Rynkiem coraz bardziej interesują się giganci tacy jak Baidu i Xiaomi, a także Apple (Więcej: Apple Car na horyzoncie. Prace nad Project Titan bardzo przyspieszyły).

Samochody elektryczne SONY – Vision-S 02 może trafić do sprzedaży

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button