Info z rynkuMorskiTransport

Dostawcy LNG działają na rzecz zabezpieczenia dostaw gazu do Europy

Członkowie GIIGNL, Międzynarodowego Stowarzyszenia Importerów LNG, twierdzą, że są w pełni gotowi pomóc w zapewnieniu stabilnych dostaw LNG w obliczu kryzysu bezpieczeństwa energetycznego, spowodowanego atakiem Rosji na Ukrainę. GIIGNL to międzynarodowe stowarzyszenie 84 firm, zaangażowanych w ponad 90% światowego handlu LNG. Dostawy LNG powołali stowarzyszenie już ponad 50 lat temu.

Dostawcy LNG o zabezpieczeniu dostaw gazu

Dostawcy LNG z GIIGNL promują w szczególności działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i efektywności importu LNG poprzez zachęcanie do wymiany doświadczeń pomiędzy operatorami w całym łańcuchu LNG, dialog mający na celu usunięcie przeszkód kontraktowych i logistycznych w handlu LNG oraz inicjatywy mające na celu poprawę zrównoważonego rozwoju i zwiększenie przejrzystości w zakresie emisji gazów cieplarnianych w łańcuchu LNG.

W związku z tym, że bezpieczeństwo energetyczne na świecie budzi coraz większe obawy, GIIGNL wydał oświadczenie w tej sprawie. Jak wskazują, potencjalne ograniczenie lub przerwanie dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do Europy oraz rosnąca niestabilność cen energii stały się poważnymi problemami, które mogą zagrozić stabilności gospodarczej w Europie. Bez wspierającej polityki i ram regulacyjnych wiele krajów będzie narażonych na ryzyko niedoboru energii. Dlatego będą one zmuszone do spalania coraz większych ilości węgla i ropy naftowej, co zagrozi realizacji ambicji zerowej emisji netto.

Komercyjny handel LNG rozwinął się i pod koniec 2021 r. rozszerzył się na 44 rynki importowe i 20 krajów eksportujących, z flotą 640 statków LNG. LNG stanowi obecnie ponad połowę międzynarodowego handlu gazem ziemnym. W przyszłości wzrost gospodarczy będzie jednak nadal generował dodatkowe zapotrzebowanie na import gazu ziemnego, co w najbliższym czasie spowoduje napiętą sytuację na światowym rynku LNG.

Czytaj też: Niemcy uwolnią się od rosyjskiego gazu dzięki dwóm terminalom LNG

Dostawcy LNG obiecują współpracę

Jak wskazują dostawcy LNG, aby zachować przystępność cenową LNG, konieczne są inwestycje na wszystkich etapach łańcucha dostaw LNG: od produkcji, poprzez skraplanie, żeglugę, terminale odbiorcze, aż po magazynowanie. Biorąc pod uwagę czas potrzebny na realizację nowych projektów LNG, połączenie wysiłków importerów, rządów, producentów i instytucji finansowych jest pilną potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego na całym świecie. Ma to również na celu wspieranie stabilności gospodarczej przy jednoczesnym umożliwieniu dekarbonizacji.

Wojna na Ukrainie uwypukla znaczenie bezpieczeństwa dostaw energii i dywersyfikacji. Rynek LNG szybko się rozwija, a ostatnie wzrosty cen wskazują na brak równowagi strukturalnej pomiędzy popytem a wzrostem podaży. Na drodze do dekarbonizacji świata i w obliczu grożących nam niedoborów energii, pilnie potrzebna jest współpraca między importerami, rządami i producentami, aby przyspieszyć inwestycje na wszystkich etapach łańcucha dostaw LNG i wdrożyć wszelkie możliwe środki gwarantujące niezawodne dostawy LNG – powiedział Jean Abiteboul, prezes GIIGNL.

GIIGNL uważa, że nadszedł czas, aby odpowiednie zainteresowane strony połączyły siły w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, stabilności gospodarczej i redukcji emisji poprzez ułatwienie nowych inwestycji w LNG. Dostawcy LNG są gotowi do ścisłej współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w celu zagwarantowania stabilnego, przystępnego cenowo i elastycznego dostępu do importu LNG.

Czytaj też: Certyfikacja Nord Stream 2 wstrzymana! Niemcy zaczynają się budzić?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button