MorskiTransport

Firmy transportowe wstrzymują wysyłkę kontenerów do i z Rosji

W związku z rosyjskim atakiem militarnym na Ukrainę kilka największych firm zajmujących się przewozem kontenerów tymczasowo zawiesiło rezerwacje do i z Rosji. Zawieszenie rezerwacji przez firmy transportowe jest wynikiem surowych sankcji nałożonych na Rosję przez rządy na całym świecie. Międzynarodowe sankcje są wymierzone w rosyjski sektor transportowy, energetyczny i finansowy.

Firmy transportowe wstrzymują rezerwacje

Rezerwacje zostały wstrzymane przez największe firmy transportowe. Wśród nich jest Maersk, duński gigant w dziedzinie żeglugi kontenerowej i logistyki. Maersk poinformował, że tymczasowo wstrzymuje nowe rezerwacje w transporcie morskim, lotniczym i kolejowym międzykontynentalnym do i z Rosji, ponieważ bezpośrednio lub pośrednio wpływa to na stabilność i bezpieczeństwo jego działalności. Z zawieszenia rezerwacji wyłączone są artykuły spożywcze, medyczne i humanitarne. Zawieszenie rozpoczęło się 1 marca i obejmuje wszystkie rosyjskie porty wejściowe.

Uważnie śledzimy zmieniającą się sytuację związaną z nakładaniem przez rządy nowych sankcji na Rosję oraz regularnymi zmianami na liście ograniczeń. Mając to na uwadze, widzimy obecnie wyraźną potrzebę ustanowienia nowych i zrewidowania istniejących procesów przyjmowania i obsługi rezerwacji – przekazał Maersk.

Firma zauważyła również, że spodziewane są znaczne opóźnienia, ponieważ kraje takie jak Holandia, Belgia i Niemcy zatrzymują statki w drodze do Rosji w poszukiwaniu towarów objętych ograniczeniami.

Zaczynamy również dostrzegać wpływ na globalne przepływy w łańcuchu dostaw, takie jak opóźnienia i zatrzymania ładunków przez organy celne w różnych hubach przeładunkowych – co ogólnie skutkuje nieprzewidywalnymi skutkami operacyjnymi. W przypadku ładunków, które są już w drodze i których rezerwacje zostały złożone przed ogłoszeniem tego zawieszenia, dołożymy wszelkich starań, aby dostarczyć je do zamierzonego miejsca przeznaczenia. W związku z tym nadal będziemy obsługiwać połączenia z Rosją, choć nie będziemy przyjmować nowych rezerwacji, chyba że należą one do kategorii wyjątków wymienionych powyżej – dodała firma.

Czytaj też: Rosyjskie statki nie wpłyną do brytyjskich portów. Nowe sankcje

Wstrzymanie rezerwacji „w interesie bezpieczeństwa”

Podobnie, szwajcarski armator kontenerowy MSC Mediterranean Shipping Company wprowadził 1 marca „tymczasowe wstrzymanie wszystkich rezerwacji ładunków do i z Rosji, obejmujące wszystkie obszary dostępu, w tym Bałtyk, Morze Czarne i Dalekowschodnią Rosję”. Firma poinformowała, że nadal będzie przyjmować i sprawdzać rezerwacje na dostawy towarów pierwszej potrzeby, takich jak żywność, sprzęt medyczny i artykuły humanitarne.

MSC ściśle monitoruje opinie rządów na temat nowych sankcji, w następstwie wojny na Ukrainie, i prowadzi usługi żeglugowe i śródlądowe do i z Rosji w pełnej zgodności z międzynarodowymi środkami sankcyjnymi, które mają do niej zastosowanie – powiedział MSC.

Francuska firma spedycyjna i logistyczna CMA CGM również postanowiła zawiesić wszystkie rezerwacje do i z Rosji z dniem 1 marca, powołując się na względy bezpieczeństwa. Z kolei niemiecki armator liniowy Hapag-Lloyd ogłosił 24 lutego decyzję o wstrzymaniu rezerwacji z i na Ukrainę oraz tymczasowym zawieszeniu rezerwacji do i z Rosji. Przesyłki, które były już w drodze do tych dwóch krajów, zostały przekierowane do innych portów. Jak poinformowano, cały ładunek, który był w drodze do Odessy, został wyładowany w Konstancy w Rumunii, a cały ładunek skierowany do Noworosyjska został wyładowany w Stambule w Turcji.

Czytaj też: Czy Rosja zbankrutuje? Wskaźnik ryzyka niewypłacalności wynosi 65 procent!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button