Rosyjski samolot przeleciał nad Polską we wtorek 1 marca. Wielu internautów zadawało sobie pytanie skąd taka decyzja polskiego rządu. Pierwsze plotki mówiły o zgodzie humanitarnej, przewozie turystów itd. Prawda okazała się zupełnie inna, ponieważ o przelot zabiegał rząd słowacki.
Rosyjski samolot przeleciał nad Polską. Dlaczego sankcje go nie obejmowały?
Przelot samolotu Ił-76 linii Volga-Dnepr Airlines nad Polską wywołał niemałe oburzenie wśród polskich internautów. Bezpośredni lot z Moskwy do Bratysławy na Słowacji mógł zdziwić ze względu na sankcję, które zostały nałożone na Rosję.
A Volga Dnepr Airlines IL-76 has just landed in Bratislava, Slovakia from Moscow. Unknown at the moment is the reason special permission was granted to this flight to overfly prohibited airspace for Russian aircraft. https://t.co/uS40RpKAMU pic.twitter.com/Dysm89M51z
— Flightradar24 (@flightradar24) March 1, 2022
Czytaj również: Rynki towarowe pogrążyły się w chaosie ze względu na rosyjską agresję
Szybko okazało się jednak, że na przelot zgodził się rząd polski na prośbę Słowacji. Wszystko dlatego, że samolot przewoził paliwo nuklearne, które było krytycznym elementem dla infrastruktury elektrowni słowackiej.
Despite the ban on Russian aircraft flying through Poland’s airspace, a Russia based Volga-Dnepr IL-76 cargo aircraft just flew right through their airspace. pic.twitter.com/aIJRMG0lJ1
— Aircraft Spots (@AircraftSpots) March 1, 2022
Rosyjski samolot przeleciał nad Polską. To koniec podobnych lotów?
Przelot uzyskał stosowne zgody transportowe, dzięki czemu nie obejmowały go sankcje.
⚠️WAŻNE❗️
Dzisiejszy lot z Federacji Rosyjskiej przez Polskę na Słowację był przeprowadzony na prośbę strony słowackiej i uzyskał stosowne zgody.#SafetyFirst— ULC (@ULC_GOV_PL) March 1, 2022
To był samolot cargo z zasobami krytycznymi dla infrastruktury elektrowni w Słowacji.
— ULC (@ULC_GOV_PL) March 1, 2022
Informacje na ten temat potwierdziło słowackie Ministerstwo Gospodarki w oficjalnym oświadczeniu:
Ministerstwo Gospodarki przyczyniło się do zabezpieczenia dostaw paliwa jądrowego, które będzie wykorzystywane przez słowackie elektrownie (SE). Dziś (1 marca 2022 r.) o świcie na lotnisku w Bratysławie wylądował samolot IL76 linii Volga Dnepr Airlines, który przetransportował do nas paliwo jądrowe z Federacji Rosyjskiej.
Dodatkowo słowacki ekonomista Richard Sulík wskazał, że:
Po gazie i ropie naftowej słowacka gospodarka ma ubezpieczony kolejny nośnik energii. Cieszę się, że udało nam się to logistycznie załatwić, dziękuję również ministerstwom spraw zagranicznych i transportu za doskonałą koordynację w załatwianiu pozwoleń.
Zgodnie z panującymi przepisami, mimo że zarówno Polska, jak i Słowacja zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla lotów rosyjskich, to w tym przypadku skorzystano z wyłączenia prawnego. Przepisy mówią bowiem o tym, iż wyłączenie można zastosować w przypadku pomocy humanitarnej i paliwa jądrowego.
🆕W związku z atakiem zbrojnym Rosji na Ukrainę🇺🇦 stwarzającym zagrożenie dla cywilnych operacji lotniczych✈️ został wydany NOTAM dla użytkowników przestrzeni powietrznej.
NOTAM będzie obowiązywał do 24 maja 2022 r.
Treść NOTAM-u:👉https://t.co/Jyk0ai6r6v pic.twitter.com/TNiL8b9eHB— ULC (@ULC_GOV_PL) February 24, 2022
Zobacz również: Czy Rosja zbankrutuje? Wskaźnik ryzyka niewypłacalności wynosi 65 procent!
Słowacja wskazała, iż zgoda została wydana wraz z polską stroną rządową i współpracą z polską minister energii Anną Moskwą.
Zakaz lotów jednostek rosyjskich nałożono, ponieważ Federacji Rosyjskiej zdecydowała się na zbrojną interwencję na terytorium Ukrainy. Pierwsza o nałożeniu takich sankcji zadecydowała Wielka Brytania, a jednym z kolejnych krajów była Polska. Obecnie niemal dla Rosjan zamknięta jest m.in. przestrzeń Unii Europejskiej i Kanady. Kolejne kraje każdego dnia wyłączają
Znajdziesz nas w Google News
6 Komentarze