W ciągu najbliższych kilku tygodni ma ruszyć gigafabryka Tesli pod Berlinem. Niemiecki zakład produkcyjny rozpocznie pracę z 9-miesięcznym opóźnieniem. Trwa rekrutacja na stanowiska, zarówno dla osób z doświadczeniem, jak i niewykwalifikowanych.
Zakład produkcyjny blisko polskiej granicy
Fabryka została zlokalizowana Gruenheide pod Berlinem, a więc ok. 50 km od granicy z Polską. Początkowo miała ruszyć w połowie ubiegłego roku. Jednak jej otwarcie opóźniło się o dziewięć miesięcy z uwagi na liczne problemy. Duże znaczenie dla opóźnienia otwarcia miały protesty ekologów, którzy sprzeciwiali się wycince lasów na terenie przeznaczonym pod zabudowę. W ostatnim czasie powracał również temat obniżenia wód gruntowych w związku z zapotrzebowaniem fabryki na wodę. Według szacunków naukowców gigafabryka Tesli ma zużywać tyle wody, ile miasto zamieszkane przez 40 tysięcy ludzi, co budziło sprzeciw lokalnych władz.
Zobacz także: Tesla otwiera sieć ładowania dla innych samochodów elektrycznych
Gigafabryka Tesli pod Berlinem – zarobki
Inżynierowie i zarząd gigafabryki planują, że pierwsza Tesla zjedzie z taśmy już w 22 lub 23 marca. Część prac rozpoczęto pod koniec ubiegłego roku, wówczas powstały próbne egzemplarze Modelu Y. W ramach testów wyprodukowano ok. 2 tys. nadwozi.
Zakład będzie uruchamiany etapami. W pierwszej fazie otwarcia zatrudnienie ma znaleźć ok. 7 tys. ludzi. Oczekuje się, że ofertami pracy będą szczególnie zainteresowani Polacy mieszkający blisko granicy. Powstało już nawet bezpośrednie połączenie kolejowe z Frankfurtem nad Odrą. Zgodnie z zapowiedziami pensje mają zaczynać się od 2700 euro (dla niewykwalifikowanych pracowników) lub od 3500 (dla pracowników z kwalifikacjami). Osoby na stanowiskach kierowniczych mogą liczyć na odpowiednio wyższą stawkę.
Zobacz także: Ceny węgla w 2021 roku wzrosły o 239%! Wolniej rosły nawet BTC i Tesla
Fabryka pod Berlinem ma zapewnić Tesli efektywniejszą sprzedaż i dystrybucję na rynku europejskim, przede wszystkim w państwach Zachodu. Przedsiębiorstwo założone przez Elona Muska, już w ubiegłym roku sprzedało rekordową liczbę samochodów, jednak otwarcie zakładu produkcyjnego blisko polskiej granicy ma sprawić, że pojazdy Tesli będą odgrywać znaczącą rolę w transformacji energetycznej.
Znajdziesz nas w Google News