Info z rynkuMagazyny
Gorące newsy

Niemcy uwolnią się od rosyjskiego gazu dzięki dwóm terminalom LNG

Niemcy ujawniły plany budowy dwóch terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG) w najbliższej przyszłości. Terminale LNG pozwolą naszym zachodnim sąsiadom zwiększyć ich niezależność od rosyjskiego gazu.

Niemcy wybudują dwa terminale LNG

Budowę nowych terminali zapowiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz na specjalnej sesji Bundestagu 27 lutego 2022 r., zorganizowanej w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. Jak poinformowano, terminale LNG mają być zlokalizowane w Brunsbüttel i Wilhelmshaven. Obecnie w Europie istnieje kilka terminali skroplonego gazu ziemnego, jednak żaden z nich nie znajduje się w Niemczech.

Scholz potwierdził również, że Niemcy zwiększą ilość gazu ziemnego w magazynach w ramach opcji długoterminowych do dwóch miliardów metrów sześciennych. Ponadto Niemcy pozyskają dodatkowy gaz ziemny na rynkach światowych – w porozumieniu z Unią Europejską. Dzięki tym decyzjom rząd chce zagwarantować Niemcom bezpieczne dostawy energii i wyeliminować uzależnienie od importu od poszczególnych dostawców energii, szczególnie z Rosji.

Wydarzenia ostatnich dni i tygodni pokazały nam, że odpowiedzialna, przyszłościowa polityka energetyczna jest kluczowa nie tylko dla naszej gospodarki i klimatu. Jest ona również kluczowa dla naszego bezpieczeństwa. Oznacza to, że im szybciej dokonamy postępu w rozwoju odnawialnych źródeł energii, tym lepiej – podkreślił kanclerz Scholz.

Czytaj też: Konflikt rosyjsko-ukraiński może uderzyć w rynki światowe i logistykę

Terminale LNG pomogą uniezależnić się od Rosji

W ubiegłym tygodniu Niemcy wstrzymały proces certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 z Rosji w związku z atakiem wojsk rosyjskich na Ukrainę. Budowa Nord Stream 2 została zakończona we wrześniu 2021 roku, ale projekt wymaga certyfikacji regulacyjnej ze strony Niemiec przed rozpoczęciem dostaw gazu. Według Scholza cele krótkoterminowe są zgodne z długoterminową strategią Niemiec, która obejmuje trwające przejście na gospodarkę niskoemisyjną. Kraj dąży do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2045 roku.

Nasze obecne krótkoterminowe potrzeby mogą współgrać z tym, co jest już potrzebne w dłuższej perspektywie, aby transformacja zakończyła się sukcesem. Terminale LNG, które dziś odbierają gaz, jutro mogą być wykorzystywane do importu zielonego wodoru – dodał Scholz.

Olaf Lies, minister energetyki Dolnej Saksonii z zadowoleniem przyjął zapowiedź Scholza o planowanej budowie terminali LNG, które zapewniłyby niezbędną infrastrukturę do importu LNG.

Musimy jak najszybciej uniezależnić się od jednostronnych zależności. Nie ma już wątpliwości, że import z Rosji nie może dłużej stanowić podstawy naszego bezpieczeństwa dostaw. Od samego początku musimy myśleć o potrzebnych obecnie terminalach LNG w taki sposób, aby można je było wykorzystać do obu celów. Muszą być gotowe na zielony gaz. Jest to nie tylko technicznie możliwe, ale także stanowi część koncepcji takiego terminalu w Wilhelmshaven – powiedział Lies.

Czytaj też: Certyfikacja Nord Stream 2 wstrzymana! Niemcy zaczynają się budzić?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button