PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
MorskiTransport
Gorące newsy

Francuzi przejęli rosyjski statek towarowy na kanale La Manche

Francuskie siły morskie przechwyciły na kanale La Manche rosyjski statek towarowy z samochodami. Okręt płynął do bałtyckiego portu w Sankt Petersburgu, łamiąc sankcje, które Unia Europejska nałożyła na Rosję.

Rosyjski statek towarowy przechwycony

Rosyjski statek towarowy Baltic Leader, który wypłynął z francuskiego miasta Rouen, został eskortowany przez siły francuskie do portu Boulogne sur Mer. Funkcjonariusze celni rozpoczęli kontrolę statku, który jest podejrzany o przynależność do firmy objętej europejskimi sankcjami wobec Rosji, w związku z jej inwazją na Ukrainę. Francuskie służby celne wszczęły dochodzenie.

Francuski statek patrolowy służb celnych, wspierany przez policyjny statek obserwacyjny i łódź patrolową marynarki wojennej, zatrzymał „Baltic Leader” – powiedziała Veronique Magnin z regionalnej prefektury.

Rosyjski statek towarowy przewoził samochody i płynął do Petersburga. Blokada została zainicjowana przez francuskie władze celne podczas tranzytu przez okolice Honfleur, nad kanałem La Manche, w Normandii. Statek został przechwycony i eksportowany do portu Boulogne sur Mer. Rzecznik ambasady rosyjskiej w Paryżu poinformował agencję prasową TASS, że kapitan statku zadzwonił do ambasady, która następnie skontaktowała się z władzami francuskimi z prośbą o wyjaśnienie incydentu. Ambasada Rosji w Paryżu zażądała natychmiastowych wyjaśnień.

Czytaj też: Turecki statek zaatakowany przez Rosjan na Morzu Czarnym

Rosyjski statek towarowy złamał sankcje

Przypomnijmy, że Unia Europejska przyjęła ostre sankcje wobec osób, firm i innych podmiotów z Rosji, aby ukarać Moskwę za inwazję na Ukrainę. Sankcjami objęto również Władimira Putina i Sergieja Ławrowa. Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell zapowiedział również, że sankcjami zostaną objęci białoruscy oficjele pomagający Rosji w inwazji. Nowe sankcje mają objąć 70% rosyjskiego systemu finansowego.

Przyjęliśmy wniosek, że uderzymy sankcjami we wszystkich, który odgrywają znaczącą rolę gospodarczą we wsparciu reżimu Putina — powiedział Borell.

Unijne sankcje mają spowodować wzrost inflacji w Rosji, uderzyć w jej bazę przemysłową oraz obniżyć rosyjskie inwestycje zagraniczne. Decyzje dotyczące odcięcia Rosji od systemu SWIFT, zdaniem Borella, mogą zostać podjęte w ciągu kilku najbliższych dni.

Czytaj też: Odcięcie Rosji od systemu SWIFT. Jakie mogłyby być konsekwencje?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button