Magazyny

Polski sektor magazynowy: wskaźnik pustostanów jest najniższy w historii

Wskaźnik pustostanów pod koniec 2021 roku był najniższy w historii i osiągnął zaledwie 3,72 proc. w skali kraju

Jak wynika z najnowszej informacji prasowej AXI IMMO, polski sektor magazynowy w 2021 roku był rozgrzany do czerwoności. Popyt netto wygenerowany głównie przez podmioty z branży e-commerce i logistyki osiągnął rekordową wielkość i przekroczył granicę 5,4 mln mkw. Przyczyniło się to do wzrostu aktywności inwestycyjnej deweloperów. Jednakże ci nie byli w stanie w pełni sprostać tak wysokiemu zapotrzebowaniu, co spowodowało, że wskaźnik pustostanów pod koniec 2021 roku był najniższy w historii i osiągnął zaledwie 3,72 proc. w skali kraju.

Polski sektor magazynowy rozwijał się w szybkim tempie

Pod koniec 2021 roku polski sektor magazynowy był rozgrzany do czerwoności. W analizowanym roku popyt netto, zgłoszony głównie przed podmioty z branży e-commerce i logistyki, na przestrzeń magazynową pobił kolejny rekord. Jak możemy wyczytać w informacji prasowej AXI IMMO:

Popyt netto nieuwzględniający umów krótkoterminowych i przedłużeń dotychczasowych kontraktów wyniósł w tym okresie 5,4 mln mkw., z kolei popyt brutto osiągnął 6,8 mln mkw. (+30% r/r). 

Rekordowe zapotrzebowanie skłoniło wielu deweloperów do poczynienia inwestycji w budowę nowej przestrzeni magazynowanej. Jak wynika z danych AXI IMMO, dokonane przez nich inwestycje były stosunkowo duże. W 2021 roku oddano do użytkowania ok. 2,8 mln mkw., co powiększyło łączną przestrzeń magazynową w Polsce do ponad 25 mln mkw. Oznacza to, że w analizowanym okresie osiągnięto najlepszy po 2019 r. wynik nowej podaży. 

Zobacz także: Rynek magazynowy w Europie jest bardzo zróżnicowany cenowo

Co więcej, w bieżącym roku łączna przestrzeń magazynowa powiększy się jeszcze bardziej. Jak możemy wyczytać w informacji prasowej:

Na zakończenie 2022 r. polski rynek magazynowy może zbliżyć się do granicy 30 mln mkw. całkowitych zasobów, ponieważ w budowie znajduje się kolejne 4,9 mln mkw.

Choć, warto zaznaczyć, że znaczna część wybudowanej przestrzeni magazynowych w 2021 roku powstała głównie na terenie trzech rynków. Z danych AXI IMMO wynika, że Na Górnym Śląsku, w Warszawie i okolicach oraz w Polsce Zachodniej oddano do dyspozycji aż 1,3 mln mkw., czyli prawie 50 proc. łącznej powierzchni magazynowanej oddanej w 2021 roku. 

Wskaźnik pustostanów jest najniższy w historii

Pomimo tak dużych inwestycji deweloperów, nie byli oni w stanie sprostać popytowi zgłoszonemu przez klientów. Spowodowało to, że wiele podmiotów postanowiło wynająć magazyny dotychczas nieużywane. Z kolei to doprowadziło do tego, że, jak wynika z danych AXI IMMO, wskaźnik pustostanów osiągnął historycznie najniższą wartość. Pod koniec 2021 roku w skali kraju wyniósł on zaledwie 3,72 proc. 

Krakowski rynek magazynowy i jego możliwości rozwojowe

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button