PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuLotniczyTransport
Gorące newsy

Linia Air Moldova utworzyła napis na niebie, aby uspokoić sąsiadów

Narodowy przewoźnik Mołdawii Air Moldova w dość niecodzienny sposób podjął się tematu narastającego napięcia w Europie Wschodniej. W związku z plotkami na temat wojny Ukrainy z Rosją linia lotnicza przygotowała obywatelom wyjątkową wiadomość… na niebie.

Samolot Air Moldova narysował „RELAX” na niebie

Jak wynika z danych portalu FlightRadar24.com, Air Moldova Airbus A321200 (który jest zarejestrowany jako ER-AXR) poruszał się po niebie w niecodziennych kierunkach. Jak się okazało, samolot okrążył niebo, aby utworzyć wielki napis „RELAX„. I choć mołdawski przewoźnik nie skomentował wydarzenia, to można przypuszczać, że była to akcja związana z napięciami na linii Kijów — Moskwa.

Czytaj również: Ukraina odblokowała transport z Chin, bo Polska wyśle im broń?

Według analizy można zauważyć, że Air Moldova wykorzystała w tym celu jeden ze swoich Airbusów A321. Samolot wyleciał z lotniska w Kiszyniowie (KIV) około 14:12 czasu lokalne i skierował się na zachód z pasa 26. Następnie pilot wykonał znak na niebie na wysokości około 3 km (10 tysięcy stóp). Niezwykły lot zakończył się około godziny 15:49 czasu lokalnego, kiedy maszyna wylądowała ponownie na lotnisku KIV.

Źródło: FlightRadar24.com

Niecodzienną sytuację oglądało ponad 30 tysięcy osób, a sam napis był szeroki na ponad 130 kilometrów. Sama akcja spotkała się z mieszanymi uczuciami ze względu na niepotrzebne emitowanie gazów cieplarnianych. Niemniej jednak wiele linii lotniczych organizuje tego typu akcje między innymi w celu promocji swojej firmy.

Przykładem jest m.in. Airbus, który w grudniu 2021 roku wykorzystał ostatni wyprodukowany samolot A380, aby narysować serce nad Niemcami. W sumie klientom dostarczono 251 modeli tego typu.

Czytaj również: Wojna Rosji z Ukrainą. Jakie byłyby konsekwencje dla polskiej gospodarki?

Co istotne, Mołdawia graniczy z trzech stron z Ukrainą, a na jej terenie istnieje poradziecka republika Naddniestrze, która nie jest uznawana na arenie międzynarodowej. To ma dodatkowe znaczenie geopolityczne, ponieważ jeśli doszłoby do wojny na Ukrainie, to rejon ten mógłby być dodatkowym ogniskiem konfliktu. A jest to istotne, bo obecnie istnieje tam rząd, który m.in. emituje własną walutę. Ponadto sama Mołdawia nie ma de facto żadnej władzy nad tym terenem.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button