DrogowyTransport

Pierwszy autobus wodorowy pojawi się w Koninie. Projekt koordynuje spółka kontrolowana przez Zygmunta Solorza

Pierwszy autobus wodorowy już wkrótce pojawi się na ulicach Konina. Co więcej, wodór wytwarzany na terenie elektrowni poprzez magazyny mobilne będzie dostarczany do stacji tankowania pojazdów w całej Polsce.

Autobus wodorowy na ulicach Konina

ZE PAK, grupa kontrolowana przez Zygmunta Solorza, 17 lutego podpisała z Miejskim Zakładem Komunikacji w Koninie wiążącą umowę na dostawę wodoru, który zostanie wykorzystany w transporcie miejskim. W najbliższym czasie ZE PAK wybuduje stacje tankowania wodoru w Koninie i Warszawie. Mają one umożliwiać tankowanie samochodów osobowych, ciężarowych oraz pojazdów komunikacji miejskiej. Według oficjalnych danych spółka nabyła elektrolizer do produkcji wodoru przy użyciu energii wytwarzanej przez spalanie biomasy w Elektrowni Konin. Pierwsze dostawy mają się rozpocząć w lipcu tego roku.

Zobacz także: Coradia iLint – pierwszy pociąg wodorowy na świecie testowany w Polsce

Prace na terenie Elektrowni Konin postępują

ZE PAK pod koniec ubiegłego roku uzyskał pozwolenie na prowadzenie instalacji niezbędnej do produkcji wodoru. Było to tym samym pierwsze pozwolenie wydane na terenie Wielkopolski. Decyzję w tej sprawie podjął Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Urządzenia do produkcji wodoru są rozmieszczone w Elektrowni Konin. Według planów wodór wytwarzany na terenie Elektrowni Konin ma być dostarczany za pomocą mobilnych magazynów do innych części Polski. Na oficjalnej stronie spółki można przeczytać, że:

Produkcja wodoru stanowi istotny element prowadzonej przez ZE PAK transformacji energetycznej w tym planowe odchodzenie od wykorzystywania  węgla brunatnego do produkcji energii elektrycznej.

Produkcja wodoru ma się odbywać w procesie elektrolizy wody z udziałem energii pochodzącej z OZE. Źródłem energii pierwotnej ma być biomasa i energia słoneczna. Przekształcenie ich w energię elektryczną będzie zachodzić dzięki instalacjom, a całość będzie zasilana przez układ elektrolizerni. Produktem końcowym ma być „zielony wodór”.

Zobacz także: Gospodarka wodorowa w Polsce nabiera rozpędu!

Z wodorem wiązane są duże nadzieje. Grupa prowadzi zaawansowane prace konstrukcyjne nad modelem polskiego autobusu wodorowego. Pojazd ma być zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi.  W październiku rozpoczęto pierwsze testy pojazdu, wkrótce mają rozpocząć się prace homologacyjne. We wrześniu spółka PAK – PCE Polski Autobus Wodorowy nabyła grunt w okolicach Świdnika, który ma zostać zagospodarowany pod fabrykę autobusów wodorowych.

Pierwszy na świecie zbiornikowiec wodorowy jest gotowy do podróży

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button