LotniczyTransport

Airbus ogłasza rekordowe wyniki finansowe za 2021 rok!

Airbus opublikował rekordowe wyniki finansowe. Firma po dwóch ciężkich latach w końcu może pochwalić się zadowalającym rezultatem. W związku z dobrymi prognozami, Airbus planuje w tym roku zwiększyć produkcję. 

Airbus – bardzo dobre wyniki finansowe

Airbus ogłosił rekordowy zysk netto w wysokości 4,2 mld euro, raportując przychody netto na poziomie 52,1 mld euro, co oznacza wzrost o 4% r/r. Producent samolotów planuje zwiększenie produkcji. W 2022 roku chce dostarczyć na rynek 720 samolotów. Dla porównania w zeszłym roku dostarczono 611 samolotów komercyjnych, w 2020 – 566.

W oficjalnym komunikacie podano, że bardzo dobre wyniki finansowe to zasługa wzrostu sprzedaży samolotów komercyjnych (8% w skali roku), działalności kosmicznej, wysiłków na rzecz ograniczenia kosztów oraz zwiększenia udziału na rynku śmigłowcowym (Więcej: Airbus Helicopters twierdzi, że globalny rynek śmigłowców się odradza). Grupa, która pod koniec ubiegłego roku zatrudniała 126 tys. osób, w tym roku planuje zatrudnić co najmniej 6 tys. dodatkowych pracowników. Firma zaproponowała dywidendę w wysokości 1,50 euro na akcję. W ciągu ostatnich dwóch lat nie wypłacono dywidendy.

Dyrektor generalny Airbusa Guillaume Faury, powiedział:

2021 był rokiem transformacji, w którym nasza uwaga przeniosła się z nawigowania po pandemii w kierunku ożywienia i wzrostu. Dzięki wytrwałości i wysiłkom naszych zespołów, klientów i dostawców osiągnęliśmy niezwykłe wyniki za cały rok.

Zobacz także: Airbus zakłada swoją linię lotniczą. Co przewiezie Beluga Transport?

Wzrost pomimo złej passy

Rekordowe wyniki oznaczają silny powrót europejskiego producenta samolotów na rynek. W 2019 roku producent odnotował straty w wysokości 1,36 mld euro, w 2020 roku natomiast –  1,1 mld euro. Straty z okresu sprzed pandemii związane były głównie z koniecznością zapłacenia miliardy grzywien za dochodzenia w sprawie przekupstwa w USA, Wielkiej Brytanii i Francji. W roku 2020 branża lotnicza zmagała się z trudnościami powiązanymi z pandemią, co również miało wpływ na kondycję finansową przedsiębiorstwa.

Zobacz także: Airbus ujawnił koncepcje samolotów zeroemisyjnych

Aktualnie Airbus pracuje nad samolotem napędzanym na wodór. Koncepcja ma zostać ujawniona do 2035 roku. Największy gigant Airbusa, Boeing radzi sobie nieco gorzej. W ubiegłym roku poniósł trzecią z rzędu roczną stratę ze względu na opóźnienia w dostawach szerokokadłubowego samolotu 787.

Airbus w 2021 sprzedał ponad dwa razy więcej samolotów niż Boeing

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button