KolejowyTransport

Rosja uruchomiła Agroekspres. Z Azerbejdżanu przyjedzie więcej warzyw

12 lutego Rosja uruchomiła Agroekspres na trasie z Azerbejdżanu do Moskwy. Pociąg ten będzie dostarczał świeże warzywa i owoce z tego państwa do Rosji. Pierwszy skład wyładowano persymonami – jadalnymi owocami, bardzo popularnymi w tym sezonie w Rosji.

Rosja uruchomiła Agroekspres z hucznym otwarciem

Z Azerbejdżanu odjechał 12 lutego do Moskwy pierwszy „Agroekspres”. Pierwszym ładunkiem w 17 wagonach chłodniczych były owoce – około 1000 ton świeżych azerbejdżańskich persymon, bardzo cenione na rosyjskim rynku. W uroczystości otwarcia i wyruszenia pierwszego składu, wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Azerbejdżanu, Państwowego Komitetu Celnego, Kolei Azerbejdżańskich, Ambasady Rosji w Azerbejdżanie, Azerbejdżańsko-Rosyjskiej Rady Biznesu, Rosyjskiego Centrum Eksportowego oraz prywatni przedsiębiorcy.

Zobacz również: Rosja i Białoruś zbuduje szybką kolej pomiędzy Chinami a Finlandią

Agroekspres w Azerbejdżanie jest realizowany przez Alliance Logistics i RZD Logistics przy wsparciu Azerbejdżańsko-Rosyjskiej Rady Biznesu, JSC Russian Export Centre (REC), JSC Roseximbank, CJSC Azerbaijan Railways, JSC Russian Railways. Jak wynika z wypowiedzi Natiga Alieva, dyrektora Alliance Logistics, w najbliższym czasie Agroekspres ma zacząć działać regularnie na trasie między Azerbejdżanem a Rosją.

Czym jest Agroekspres?

Agroekspres jest wyspecjalizowaną usługą rosyjskiej spółki RZD Logistics i Russian Export Center. Celem jest dostarczanie i transport towarów żywnościowych przyspieszonymi pociągami. Pozwala zdecydowanie to skrócić czas dostawy i obniżyć koszty transportu dzięki sprawnie zbudowanej logistyce na trasie transportu. Ponadto odpowiednio dostosowany skład, który zapewnia wagony chłodnicze, pozwala na przewożenie produktów o bardzo krótkim terminie ważności i wrażliwych na zmiany temperatur, jak np. owoce egzotyczne.

Rosyjska inicjatywa Agroekspresów się rozwija

Projekt Agroekspres nie jest nowy. Został uruchomiony w 2019 roku we współpracy RZD Logistics i YuXinOu z Chongqing, w celu transportu produktów spożywczych między Rosją a Chinami. Od tego czasu projekt znacznie się rozwinął. Agroekspres dostarcza produkty rolne rosyjskich eksporterów do największych miast Chin oraz ze stolicy do Władywostoku i dalej do portów Chin, Japonii i Korei Południowej.

Zobacz również: Ile Rosja może stracić w przypadku inwazji na Ukrainę? Nawet 700 mld dolarów!

W listopadzie ubiegłego roku uruchomiono również pilotażowe połączenie z Uzbekistanem. Porozumienie o uruchomieniu połączenia zostało uzgodnione pod koniec czerwca 2021 r. Obie strony podpisały trójstronną umowę o współpracy, w tym z Kazachstanem, na rzecz rozwoju korytarza logistycznego między Rosją a Uzbekistanem. Agroekspres z Uzbekistanu będzie integralną częścią tego projektu, docelowo ma stać się regularnym połączeniem. Na początku lutego tego roku, rosyjskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego zadeklarowało gotowość do rozmów nad uruchomieniem Agroekspresu wspólnie z Iranem.

Korytarz transportowy Iran-Azerbejdżan-Gruzja został otwarty

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button