Info z rynkuKolejowyTransport

Koleje Ukraińskie kupią elektryczne lokomotywy na kredyt

Koleje Ukraińskie kupią od Alstomu sto trzydzieści lokomotyw dwusekcyjnych za 900 mln euro. Oba kraje sfinalizowały niedawno warunki finansowania. Główne elementy lokomotyw zostaną wyprodukowane we Francji w zakładach Alstom w Belfort, ale ich ostateczny montaż odbędzie się na Ukrainie.

Koleje Ukraińskie kupią lokomotywy elektryczne za francuskie kredyty

Koleje Ukraińskie wyłożą 750 mln euro z kredytów francuskich, czyli około 85 procent całkowitego kosztu inwestycji, wynoszącego około 320 mld forintów według aktualnego kursu wymiany walut. Środki pochodzą z dwóch źródeł: z czternastoletniej pożyczki w wysokości 350 mln euro (nieco ponad 120 mld forintów) od francuskiego skarbu państwa i konsorcjum kilku banków, oraz z pożyczki w wysokości 400 mln euro (142 mld forintów) od agencji kredytów eksportowych Bpifrance Assurance. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Francji Emmanuel Macron poinformowali podczas konferencji prasowej w Kijowie, że pozostałe 150 mln euro zostanie wypłacone z góry z budżetu państwa ukraińskiego.

Zgodnie z warunkami kontraktu Koleje Ukraińskie zakupią pięćdziesiąt lokomotyw 25-kilowoltowych 50-konnych lokomotyw prądu zmiennego (AC) oraz osiemdziesiąt lokomotyw dwuprądowych Prima T8, czyli lokomotyw, które oprócz systemu 25-kilowoltowego mogą być zasilane prądem stałym o napięciu trzech kilowoltów. Zakup szerokich, dwusekcyjnych lokomotyw elektrycznych o rozstawie 1 520 milimetrów, osiągających prędkość 120 kilometrów na godzinę, jest jedną z czterech międzyrządowych umów ramowych o łącznej wartości 1,3 miliarda euro, podpisanych przez rządy Ukrainy i Francji w maju ubiegłego roku, po trzech latach negocjacji, i zatwierdzonych przez ukraiński parlament w lipcu ubiegłego roku.

Czytaj też: Koleje Łotewskie koncentrują się na transporcie pasażerskim

Koleje Ukraińskie chcą więcej integracji z UE

Główne elementy lokomotyw zostaną wyprodukowane we Francji w zakładach Alstom w Belfort, ale ich ostateczny montaż odbędzie się na Ukrainie. Lokomotywy będą budowane z wykorzystaniem 35% ukraińskich części i siły roboczej, co pozwoli na zgromadzenie w kraju ważnego know-how. Jak podaje International Railway Journal, Alstom planuje dostarczyć 130 lokomotyw w ciągu sześciu lat.

Chociaż Koleje Ukraińskie podały, że należy jeszcze wynegocjować szereg warunków technicznych, w tym umowę na 40-letnią konserwację lokomotyw, większość negocjacji jest już zakończona. Według Alstomu, ostateczne umowy mogą zostać zawarte latem tego roku. Ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow uważa, że w umowie nie chodzi tylko o zakup lokomotyw. Szef resortu przekonuje, że nowoczesne maszyny jeszcze bardziej zintegrują Ukrainę z gospodarką i systemem transportowym Unii Europejskiej.

Czytaj też: Kolejne kraje ewakuują obywateli z Ukrainy! Nadchodzi wojna?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button