LotniczyTransport

Lotnisko w Katowicach – bardzo dobre wyniki głównie w segmencie czarterów

Spółka Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA podsumowała wyniki pyrzowickiego lotniska w pierwszym miesiącu tego roku. Lotnisko w Katowicach odnotowało bardzo dobre wyniki głównie w segmencie czarterów. 

Lotnisko w Katowicach – dobre wyniki dzięki czarterom

W styczniu z siatki połączeń regularnych i czarterowych lotniska skorzystało 140 776 podróżnych, co stanowi wzrost o +461,3% względem analogicznego okresu roku poprzedniego. Co więcej, wynik za styczeń to 48% przewozów pasażerskich ogółem z rekordowego stycznia 2020 roku (wówczas obsłużono 290 tys. pasażerów).

Rekordowy wynik dotyczył czarterów. W styczniu 2022 roku był w tym segmencie najlepszym pierwszym miesiącem roku w historii pyrzowickiego lotniska. Wówczas obsłużono 50 330 pasażerów. Pobito również rekord sprzed pandemii (styczeń 2019 roku). Największym zainteresowaniem, jeśli chodzi o czartery, cieszyły się kierunki: Marsa Alam (10,4 tys. podróżnych), Hurghada (10,2 tys.), Antalya (4,1 tys.), Punta Cana (3,6 tys.) oraz Varadero (2,4 tys.).

Zobacz także: 3 wskazówki dla linii lotniczych, które pozwolą osiągnąć zerową emisję

Lotnisko odrabia straty po pandemii

Jeśli chodzi o połączenia regularne, pasażerowie najczęściej wybierali kierunki: Dortmund (13,8 tys. podróżnych), Londyn-Luton (8,0 tys.), Eindhoven (5,8 tys.), Kolonia-Bonn (4,6 tys.) oraz Warszawa (3,9 tys.). Z regularnych połączeń oferowanych przez najpopularniejsze linie lotnicze (Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Lufthansa) skorzystało 89 656 pasażerów, a więc o 76 749 więcej niż w roku ubiegłym.

Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA., powiedział:

Pomimo naszych obaw związanych z piątą falą pandemii koronawirusa, ruch pasażerski w styczniu nie załamał się, co jest dobrym prognostykiem na kolejne miesiące i na przyspieszenie procesu odbudowy ruchu. W 2022 roku celujemy w wynik od 3,8 mln do 4 mln obsłużonych pasażerów. Siłą Pyrzowic nieustannie są czartery, szczególnie, że w tym segmencie ciągle notujemy o wiele lepsze średnie wypełnienie w porównaniu z przewozami regularnymi. W styczniu br. średnio na rejs w ruchu regularnym było w Pyrzowicach 102 podróżnych, a w czarterach 150.

Zobacz także: Lotnisko w Katowicach nadrabia straty z czasu pandemii

Lotnisko w Katowicach jest jednym z największych portów regionalnych w Polsce. Istotne znaczenie w strukturze połączeń mają loty czarterowe. W 2019 roku z siatki połączeń pyrzowickiego lotniska skorzystało 4,84 mln pasażerów, z czego 2 mln w ruchu czarterowym. W okresie pandemii ruch się załamał, jednak jak pokazują aktualne dane i prognozy, ten rok może zakończyć się bardzo dobrym wynikiem.

Latanie będzie droższe przez zmiany klimatyczne? Tak twierdzą eksperci

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button