PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
MorskiTransport

Terminal LNG Hammerfest będzie otwarty ponownie w maju

Po wielomiesięcznych remontach spowodowanych pożarem z września 2020 r., Terminal LNG Hammerfest w Norwegii będzie otwarty ponownie w maju. Termin otwarcia został po raz kolejny przesunięty, ale tym razem wydaje się, że jest to data ostateczna. 

Terminal LNG Hammerfest zalicza kolejne opóźnienie

Skraplający terminal LNG Hammerfest w Norwegii zostanie najprawdopodobniej otwarty ponownie 17 maja. Tak podało centrum prasowe norweskiego operatora terminalu, koncernu Equinor. Pierwsze zapowiedzi podawały jesień 2021 r. jako termin zakończenia prac, jednak już wiosną ubiegłego roku zmieniono datę na koniec marca 2022 r. Obecnie właściciel terminalu, norweski koncern Equinor ogłosił, że data ponownego uruchomienia terminalu to 17 maja 2022 r.

Zobacz również: Zamówienia na gazowce LNG w 2021 roku były rekordowo wysokie!

Raben

Thor Johan Haave, kierownik zakładu skraplania gazu w Hammerfest wyjaśnia powody opóźnienia:

Najnowsza fala infekcji COVID-19 w połączeniu z ograniczeniami i trudnymi etapami prac wpłynęły na postęp. Czasami nawet połowa personelu była poddawana kwarantannie i izolacji.

Pożar w 2020 r. i wielomiesięczny remont

28 września 2020 r. na terenie terminala wybuchł pożar. Mimo, że zdołano go szybko ugasić po kilku godzinach to w akcji wzięły udział łodzie straży pożarnej, które wykorzystały ogromne ilości słonej wody morskiej. To z kolei spowodowało dodatkowe szkody podzespołów i maszyn w zakładzie skraplania gazu. W następnych miesiącach przeprowadzono szeroko zakrojone prace remontowe. Sprawdzono ponad 22 000 komponentów, wymieniono 180 kilometrów kabli elektrycznych, a dziennie około 1000 osób pracowało nad ponownym uruchomieniem zakładu.

Zobacz również: Australia to największy eksporter LNG na świecie! Katar i USA w tyle

Thor Johan Haave skomentował postępy prac:

Prace projektowe dobiegają końca i robimy, co w naszej mocy, aby projekt dokończyć. Cieszymy się z dobrej współpracy z gminą Hammerfest, pracownikami, ekspertami ds. bezpieczeństwa i dostawcami. Teraz wystarczy już tylko wspólnie dokończyć prace.

Najbardziej wysunięty na północ terminal LNG

Hammerfest LNG jest najdalej na świecie wysuniętym na północ terminalem LNG. Skrapla i eksportuje gaz ze złoża Snøhvit na Morzu Barentsa. Samo miasteczko Hammerfest jest również najdalej wysuniętym na północ miastem (ponad 5 tys. mieszkańców) w Norwegii. Terminal został uruchomiony w 2007 roku. Wiązało się z nim również wiele nieprawidłowości. W ciągu 13 lat funkcjonowania terminala zgłoszono wiele wycieków gazu, a Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Naftowego kilkukrotnie krytykował Equinor (dawniej Statoil) za wadliwe systemy techniczne i niewystarczające procedury bezpieczeństwa zakładu.

Terminal LNG Hammerfest
Lokalizacja terminala LNG Hammerfest / Google Maps

Import LNG w Polsce – PGNiG zwiększa zapotrzebowanie na gazowce?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button