Według danych za 2020 rok opublikowanych przez organizację producentów samochodów ACEA, średni wiek ciężarówki w Polsce wynosił 13,1 lat i znajdował się w okolicach średniej unijnej.
Ciężarówki w Polsce – rodzimy rynek zaskakuje dobrymi wynikami
Podczas analizy wzięto pod uwagę samochody zarejestrowane w 2020 roku. Polska była wówczas liderem pod względem liczby zarejestrowanych pojazdów użytkowych. Co więcej, z 6,2 mln samochodów ciężarowych zarejestrowanych w Unii Europejskiej, 1,2 mln zarejestrowano na terenie Polski. Biorąc pod uwagę liczbę samochodów, na drugim miejscu znalazły się Niemcy (952 tys. zarejestrowanych ciężarówek), Włochy (921 tys.), Hiszpania (614 tys.) i Francja (600 tys.).
Według najnowszych danych w Polsce w styczniu rejestracje nowych pojazdów użytkowych powyżej 3,5 t wzrosły o 49,5% r/r. Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów podał, że w ostatnim miesiącu przybyło 2 253 ciężarówek.
Zobacz także: Najlepiej sprzedające się dostawczaki: W Europie Ford, w Polsce Renault
Średni wiek ciężarówki w Polsce a w innych państwach UE
Średnia wieku ciężarówek powyżej 3,5 tony w krajach Unii Europejskiej wynosi 13,9 lat. Najmłodsze pojazdy ciężarowe zarejestrowane są w Luksemburgu, gdzie średni wiek wynosi 6,7 lat. Nieco starsze pojazdy jeżdżą po austriackich i francuskich ulicach (odpowiednio 7 i 9 lat). Najstarsze samochody zarejestrowane są w Grecji (21,4 lat). Co więcej, żaden z roczników 2011-2019 nie był reprezentowany przez więcej niż 500 ciężarówek. Pojazdy ciężarowe najbardziej odbiegające od średniego wieku dla krajów UE spotkać można również we Włoszech (18,5), Czechach (17,6), Rumunii (16,8) oraz Belgii (16). Średnia dla polskich samochodów ciężarowych wynosi 13,2. Podczas badania rodzimego rynku motoryzacyjnego okazało się, że ok. 300 tys. ciężarówek miało 10 lat lub mniej, a pozostałe 880 tys. pojazdów było starszych.
Zobacz także: KE nie respektuje zasady neutralności technologicznej i narzuca nam elektryki [WYWIAD]
Dane dla Polski mogą jednak nie być do końca porównywalne. Jak wskazuje serwis 40ton.net, w przeszłości w CEPiK uwzględniane były informacje dotyczące starych lub nieistniejących już pojazdach. Warto jednak zauważyć, że ciężarówki są najmłodszymi pojazdami zarejestrowanymi w Polsce. Dla porównania średni wiek auta osobowego wynosi 13,6, samochodu dostawczego – 14,3, a autobusów – 15,6.
Znajdziesz nas w Google NewsVolvo Trucks otrzymało rekordowe zamówienie na elektryczne ciężarówki
7 Komentarze