Info z rynkuMagazyny

Do końca roku powierzchnia magazynowa w Polsce wyniesie 30 mln mkw!

Powierzchnia magazynowa w Polsce wzrasta się z roku na rok. W branży nieruchomości komercyjnych trwa boom. Tylko w IV kwartale 2021 roku wolumen nowych projektów szacowano na ok. 2 mln mkw. 

Boom na rynku nieruchomości magazynowych w Polsce

Według raportu Cushman & Wakefield w Polsce obserwuje się rekordowy popyt na powierzchnie magazynowo-przemysłowe. W 2021 roku całkowity popyt na powierzchnie magazynowe wzrósł o 40% r/r, osiągając tym samym 7,2 mln mkw. Jak wskazuje Damian Kołata, partner w Head of Industrial & Logistics Agency, nieustannie rosnąca aktywność deweloperska sprawia, że do końca roku zasoby magazynowe w Polsce wzrosną o ponad 5 mln mkw, a tym samym całkowita podaż wyniesie 30 mln mkw.

Dla porównania pięć lat temu zasoby polskiego sektora magazynowego nie przekraczały 11 milionów mkw. Co więcej, magazyny powstawały raczej w większych aglomeracjach miejskich. Obecnie ten trend ulega odwróceniu. Znaczne inwestycje powstają w obrębie mniejszych, lecz dobrze skomunikowanych ośrodków. W ostatnim kwartale ubiegłego roku szacowany wolumen nowych projektów wynosił 2 mln mkw.

Zobacz także: Boom na rynku nieruchomości magazynowych

Cushman & Wakefield

Zobacz także: Najemcy generują rekordowy popyt na magazyny pomimo pandemii

Powierzchnia magazynowa w Polsce – rekordowy popyt na nieruchomości

Według danych zaprezentowanych przez Cushman & Wakefield w pierwszym kwartale przyszłego roku rynek będzie trzykrotnie większy niż w marcu 2016 roku. Prawie sześć lat temu na rynku przełamana została bariera 10 mln mkw i był to kamień milowy dla całej branży. Obecnie jednak rozwój rynku nieruchomości komercyjnych sprawia, że dynamika wzrostu utrzymuje się z roku na rok.

Biorąc pod uwagę strategiczne położenie Polski w Europie oraz pozytywne prognozy dotyczące ukończenia najważniejszych dróg, można oczekiwać, że rozwój branży magazynowej przybierze na sile w najbliższych latach. Jak wynika z raportu Cushman & Wakefield rozwój rynku to również szansa dla mniejszych ośrodków miejskich (Bolesławiec, Goleniów). Zyskują przede wszystkim miejscowości położone obok kluczowych tras oraz blisko granic państwa. W opublikowanym raporcie autorzy wskazują na spory potencjał miejscowości takich jak: Legnica, Głogów, Częstochowa, czy Kielce, które spotykają się ze wzmożonym zainteresowaniem ze strony inwestorów.

Panattoni sprzedało centrum Amazon w Świebodzinie za 165 mln euro

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button