PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

Piloci nie latają przez pandemię. Uziemionych jest ponad 30% z nich

Piloci nie latają przez pandemię. Według nowego badania, ponad jedna trzecia pilotów linii lotniczych nie lata, ponieważ pandemia ciągle zbiera swoje żniwo w lotnictwie na całym świecie. Niemniej jednak sytuacja i tak poprawiła się w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to większość pilotów była uziemiona.

Piloci nie latają przez pandemię. Jedna trzecia pilotów uziemiona

Sondaż przeprowadzony wśród ponad 1700 pilotów przez brytyjską firmę GOOSE Recruitment i branżową FlightGlobal, opublikowany w środę, wykazał, że 62% pilotów na świecie jest zatrudnionych i obecnie lata, w porównaniu z 43% rok wcześniej. Odsetek bezrobotnych pilotów spadł z 30% do 20%, podczas gdy 6% przebywało na urlopie, w porównaniu z 17% wcześniej. Jest to efekt poprawy ruchu lotniczego, który zaczął się odbijać od najniższych poziomów z 2020 roku. Łącznie z pozostałym odsetkiem badanych, uziemiona jest jedna trzecia pilotów linii lotniczych.

Jednak w regionie Azji i Pacyfiku, najbardziej dotkniętym na świecie spadkiem podróży międzynarodowych z powodu surowych ograniczeń granicznych, odsetek bezrobotnych wzrósł z 23% do 25%. Region miał również najmniejszą liczbę zatrudnionych w lotach (53%).

Widzieliśmy, jak niektórzy emigranci wracają do domu z regionu z powodu obaw związanych z kwarantanną lub pozostawania przez długi czas z dala od przyjaciół i rodziny – czytamy w raporcie z badania.

Czytaj też: Przesyłki lotnicze FedEx opóźnione. Piloci rozchorowali się na Omikron

Piloci boją się o pracę

Cathay Pacific Airways z Hongkongu, duży pracodawca w Azji, stracił setki pilotów poprzez zamknięcie regionalnego oddziału Cathay Dragon, a także prawie wszystkich zagranicznych baz podczas pandemii. Odejścia pilotów w Cathay wzrosły również z powodu surowych zasad dotyczących przerw w podróży, które sprawiają, że członkowie załogi są zamykani w hotelach, gdy nie latają. Chociaż jedna trzecia pilotów nadal nie lata, problem może się pogłębić, ponieważ spośród tych pilotów, którzy wciąż latają na całym świecie, 61% powiedziało w ankiecie, że obawia się o bezpieczeństwo swojej pracy.

Wygląda na to, że tylko Ameryka Północna powróciła do liczby pasażerów po COVID. Reszta świata, zwłaszcza kraje rozwijające się, nadal walczą o szczepionki i nadal nie podróżują – powiedział jeden z kapitanów, latający na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) przedstawiła w październiku prognozy odradzania się ruchu lotniczego po pandemii. Realistyczny scenariusz zakłada, że do poziomu sprzed kryzysu związanego z koronawirusem możemy powrócić już w 2023 roku. Scenariusz pesymistyczny zakłada natomiast, że stanie się to w 2027 roku.

Czytaj też: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe – zarobki pilota, kto wchodzi w skład zespołu

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button