DrogowyInfo z rynkuTransport

Niemiecki system SOLP ma pomóc w szukaniu miejsc parkingowych

Aby zminimalizować problem braku ok. 40 tys. miejsc parkingowych na niemieckich autostradach, opracowano rozwiązanie bazujące na AI, które ma pomóc kierowcom wskazać wolne miejsce, w zależności od sytuacji na drodze. System SOLP co prawda nie zwiększy liczby wolnych miejsc, lecz pomoże w ich szukaniu. 

System SOLP – asystent w branży logistycznej

Opracowane przez Niemców rozwiązanie SOLP (ang. Smart Optimized Lorry Parking) wykorzystuje sztuczną inteligencję do wskazywania kierowcom najbliższego wolnego miejsca parkingowego. Kravag i partnerzy opracowali system, dzięki któremu czas szukania wolnej przestrzeni do zaparkowania znacznie się skróci.

Eksperci pracujący nad systemem twierdzą, że szukanie wolnego miejsca zazwyczaj zajmuje zbyt dużo czasu, istnieje zatem ryzyko przekroczenia dopuszczalnego czasu jazdy przez kierowcę. SOLP ma pomóc odnaleźć najbliższe miejsce, zgodnie z zasadą sygnalizacji świetlnej. Wykorzystując kolory czerwony, żółty lub zielony ma wskazywać kierowcom szacowaną liczbę miejsc parkingowych na trasie.

Raben

Zobacz także: Ciężarówki w Wiedniu z obowiązkowym asystentem skrętu. To pokłosie śmiertelnego potrącenia

Sztuczna inteligencja pozwoli na odnalezienie miejsca parkingowego

AI gromadzi i analizuje dane z pętli zliczania i słupków poboru opłat (niebieskie fotoradary), dane o pogodzie, sytuacji na drogach i średniej zajętości różnych miejsc parkingowych. Istotne jest to, że system nie postrzega trasy jako systemu ulic i parkingów, ale traktuje ją jako proces podatny na zdarzenia mające istotny wpływ na sytuację danego kierowcy.

System ma być rozwijany przez najbliższe trzy lata przez Kravag, SVG Assekuranz Service GmbH, Fraunhofer Heinrich Hertz Institute i Blue Consult GmbH. Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu dofinansowało projekt 2,36 mln euro w ramach funduszu modernizacyjnego.

Zobacz także: Amazon kupuje ciężarówki gazowe Iveco S-Way. I to ponad tysiąc sztuk

Pomimo że system SOLP nie rozwiąże problemu związanego z niewystarczającą liczbą miejsc parkingowych na niemieckich autostradach, z pewnością skróci czas szukania. Skalowana oparta na chmurze platforma ma stanowić przyszłość logistyki. Największą zaletą systemu jest szybkie reagowanie na zmiany występujące na drodze,  dane pobierane są na bieżąco, co gwarantuje częste aktualizacje.

Rozpoczynają się testy rzeczywiste elektrycznej ciężarówki Volta Zero

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button