Info z rynkuLotniczy

Airbus Helicopters twierdzi, że globalny rynek śmigłowców się odradza

Bruno Even, dyrektor generalny Airbus Helicopters, prognozuje, że globalny rynek śmigłowców odrodzi się w przeciągu najbliższych kilku lat. Even ogłosił rok 2021 „punktem zwrotnym” po kilku latach ciągłego spadku na rynku śmigłowców, po kryzysie naftowo-gazowym i pandemii.

Globalny rynek śmigłowców powoli się odradza

Szef działu helikopterów producenta samolotów Airbus stwierdził, że globalny rynek śmigłowców przeżywa mieszane ożywienie, ale odzyskanie poziomów sprzed kryzysu zajmie od dwóch do trzech lat.

Mieliśmy pierwsze oznaki ożywienia na światowym rynku, który w 2021 r. wzrósł o 40% w stosunku do 2020 r. Odzyskanie poziomów sprzed kryzysu zajmie od dwóch do trzech lat, ale trend jest obecny – powiedział Bruno Even, dyrektor generalny Airbus Helicopters, dodając, że spodziewa się, że trendy z 2021 r. zostaną potwierdzone w 2022 r.

Największy na świecie producent śmigłowców komercyjnych podał wcześniej, że dostawy wzrosły o 13% do 338 sztuk w 2021 r., w porównaniu z 300 w 2020 r. Liczba nowych zamówień przewyższyła liczbę dostaw – w 2021 r. złożono 419 zamówień brutto, czyli 414 netto po uwzględnieniu anulowanych zamówień. Zamówienia wzrosły gwałtownie z poziomu 289 zamówień brutto i 268 zamówień netto w 2020 r., kiedy to zaliczyły spadek na skutek działań związanych z walką z koronawirusem.

Rok 2021 stał dla nas pod znakiem podejmowania ważnych wyzwań. Zobowiązaliśmy się do opracowania nowych produktów i usług, które spełnią wymagania klientów. Zaczęliśmy prace nad innowacyjnym wiropłatem H160M dla wspólnego programu lekkich śmigłowców dla francuskiego wojska oraz stworzeniem nowego pakietu obsługowego HCare Classics dla klientów, którzy używają naszych starszych śmigłowców. Dostarczyliśmy również pierwszy seryjny H160 japońskiemu operatorowi All Nippon Helicopters. Dążymy do stałego wprowadzania innowacji i bycia pionierami zrównoważonego lotnictwa – w tym celu zaczęliśmy stosować zrównoważone paliwo lotnicze i rozwijaliśmy koncepcję mobilności w mieście, co wzmacnia ujawnienie wiropłata CityAirbus NextGen – powiedział prezes Airbus Helicopters Bruno Even.

Czytaj też: Airbus w 2021 sprzedał ponad dwa razy więcej samolotów niż Boeing

Globalny rynek śmigłowców czeka ożywienie

Dyrektor generalny Bruno Even ogłosił rok 2021 „punktem zwrotnym” po kilku latach ciągłego spadku na rynku śmigłowców, po kryzysie naftowo-gazowym i pandemii. Zapytany o jakiekolwiek potencjalne ożywienie w sektorze, Even przyznał, że „to zajmie trochę czasu”, ale jest dobrej myśli i uważa, że trend się utrzyma, a globalny rynek śmigłowców się odrodzi. Jeśli chodzi o nadchodzący rok, głównym celem Airbusa będą innowacje. Firma planuje wykonać lot dwusilnikowym samolotem zasilanym całkowicie zrównoważonym paliwem lotniczym oraz kontynuować loty testowe bezzałogowego samolotu VSR700

Jestem dumny z naszych zespołów, które ciężko pracowały nad wdrożeniem firmowych planów. Ich zaangażowanie w pracę zespołową, niezawodność i uczciwość umożliwiają nam doskonalenie łańcucha dostaw i ciągłe ulepszanie obsługi klientów. Szczególnie cenię zaufanie, jakim klienci obdarzają naszych ludzi, produkty i usługi, pomagające im każdego dnia w wykonywaniu ich zadań – dodał Bruno Even.

Czytaj też: Airbus ujawnił koncepcje samolotów zeroemisyjnych

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button